Liepos mėnesio šilti ir drėgni orai buvo palankūs runkelių baltuliams ir rudmargei plisti. Ligos pažeidžia cukrinių, pašarinių ir valgomųjų burokėlių lapus ir lapkočius. Jos gali būti labai žalingos, jei (rugpjūčio pradžioje ar viduryje) išplinta runkelių pasėliuose. Smarkiai pažeisti lapai nudžiūsta, todėl šaknyse susikaupia mažiau cukraus. Vilkaviškio r. ūkininkų cukrinių runkelių pasėliuose jau aptikti pirmieji ligų pažeisti augalai, tad atidžiai apžiūrėkite pasėlius.
Drėgnomis ir šiltomis vasaromis smarkiau plinta rudmargė. Pažeisti lapai vysta, džiūsta ir išlieka dažniausia priaugę prie augalo šakniavaisio kerpės. Pradžioje liga pažeidžia senus runkelių lapus, vėliau išplinta ir ant jaunesnių, gali pažeisti ir lapkočius.
Rudmargės požymiai: ant runkelių lapų abiejose pusėse susidaro nedidelės 3–5 mm skersmens dėmelės. Jų centrai nuspalvinti nuo gelsvai rusvos iki pilkos spalvos, o pakraščiai – nuo tamsiai rudos ar ryškiai raudonos spalvos.
Liga pradeda plisti atskirose lauko vietose, tačiau greitai išplinta visame lauke. Rudmargės sukėlėjas – runkelinė cerkospora, kuri žiemoja dirvoje su lapų liekanomis, gali plisti su sėkla. Grybui vystytis palanku, kai dieną ir naktį laikosi aukšta temperatūra (dieną 25–35 °C, naktį – aukštesnė nei 16 °C) ir didelė drėgmė.
Šios ligos rasti tik pirmieji požymiai. Ant senesnių ir vidutinio amžiaus runkelių lapų susidaro rudai žalsvos 2–10 mm skersmens dėmės. Dėmelių centrai aptraukti baltu apnašu, o pakraščiams būdingas neryškus rudas ar rusvai rudas apvadas. Ligos sukėlėjas – runkelinė ramularija – plinta vėsesniu (apie 17 °C) oru ir tvyrant didelei santykinei drėgmei. Liga pažeidžia runkelių lapus ir lapkočius.
Rudmargė ir baltuliai pažeidžia cukrinius ir pašarinius runkelius bei burokėlius. Jei liga pasireiškia anksti (rugpjūčio pradžioje ar viduryje), dėl nudžiūvusių lapų gali ženkliai sumažėti runkelių cukringumas ir derlius.
Ligų plitimą taip pat skatina runkelių auginimo technologijos pažeidimai, pvz., nesudarytos optimalios sąlygos augalams augti, ypač nesilaikant augalų kaitos (runkelius tame pačiame lauke reikėtų auginti ne dažniau kaip kas 3–4 metus). Nuėmus derlių ir giliai užarus runkelių lapus, sumažėja ligų užkrato gyvybingumas.
Pasirodžius ligos simptomams ir esant palankioms ligai plisti sąlygoms, reikėtų pasėlius nupurkšti efektyviu fungicidu.
Atidžiai apžiūrėkite pasėlius, kad plintančios grybinės ligos nepridarytų nuostolių. Jei turite klausimų, nedvejodami kreipkitės į Konsultavimo tarnybos konsultantus.