Balandžio 25 d., ketvirtadienis | 24

Rinkoje nelieka trijų augalų apsaugos produktų

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos
2022-05-09

© LŽŪKT nuotr.
2021 m. lapkričio 26 d. Europos Komisija uždraudė Europos Sąjungos valstybėse narėse naudoti augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje yra indoksakarbo veikliosios medžiagos. Toks sprendimas priimtas įvertinus pateiktus dokumentus ir atliktų tyrimų rezultatus, kuriais remiantis nustatyta, kad indoksakarbas kelia riziką vartotojų ir darbuotojų sveikatai, turi didelį ilgalaikį neigiamą poveikį laukiniams žinduoliams ir bitėms. Kurių Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų nebelieka?

Lietuvoje buvo registruoti 3 augalų apsaugos produktai – „Sindoxa“, „Avaunt“ ir „Steward“, kurių sudėtyje yra indoksakarbo veikliosios medžiagos. Šių augalų apsaugos produktų registracija panaikinta nuo 2022 m. kovo 19 d. Pasibaigus registracijai, Lietuvos sandėliuose turimus „Sindoxa“, „Avaunt“ ir „Steward“ kiekius galima parduoti ir platinti iki šių metų birželio 30 d., o žemės ūkio veiklą vykdantys subjektai šiuos produktus galės saugoti ir naudoti iki šių metų rugsėjo 19 d.

2021 metų pabaigoje Lietuvoje profesionaliajam naudojimui iš viso buvo registruoti 462 augalų apsaugos produktai, iš jų herbicidų – 225, fungicidų – 114, insekticidų – 25, beicų – 29, augalų augimo reguliatorių – 37, kitų – 32 (repelentų – 5, mikrobiologinių augalų apsaugos produktų – 9, fumigantų – 6, moliuskocidų – 5, sandėlių dezinsekcijos priemonės – 3, augimo inhibitorių – 2, defoliantas – 1, dezinfekcijos priemonė – 1).

„Kai rinkoje neliks augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra indoksakarbo veikliosios medžiagos, rapsų apsaugai nuo rapsinių žiedinukų Lietuvoje vis dar bus registruota 13 kitų insekticidų su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis,“ – sako Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų apsaugos produktų registravimo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Vegienė, pabrėždama, kad obelų apsaugai nuo lapsukių ir obuolinių vaisėdžių yra registruoti dar 6, o kriaušių apsaugai nuo lapsukių ir obuolinių vaisėdžių – 4 insekticidai, žiedinių ir gūžinių kopūstų apsaugai nuo baltukų, kopūstinių pelėdgalvių ir kopūstinių kandžių yra registruoti dar 4 kiti insekticidai. Šių registruotų Lietuvoje insekticidų turėtų užtekti siekiant nuo kenkėjų apsaugoti rapsų pasėlius, taip pat – vaismedžius ir daržoves.

Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų sąrašą galite rasti čia.