© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Valstybinė augalininkystės tarnyba, siekdama atsakingo ir tausaus augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo, primena, kad piktžolėtus javus, rapsus ir pupinius augalus yra leidžiama apdoroti glifosato veikliosios medžiagos turinčiais herbicidais ne vėliau kaip likus 10–14 kalendorinių dienų iki pjūties. Kas dar žinotina?
Naudojant turi būti vadovaujamasi konkretaus AAP etiketės reikalavimais, nes ne visi glifosato turintys herbicidai gali būti naudojami piktžolių naikinimui prieš derliaus nuėmimą. Pažymime, kad glifosato turintys herbicidai negali būti naudojami apdoroti grikių pasėliams.
Taip pat primename, kad 2019 m. spalį, Žemės ūkio ministerija, Augalininkystės tarnyba, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo AAP, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo.
Augalininkystės tarnyba šiais metais yra išdavusi leidimus tiekti rinkai išimties tvarka (120 dienų laikotarpiui) herbicidus Reglone 200 SL ir Diqua. Defoliantas Reglone 200 SL skirtas sėklinių miglinių žolių (svidrių, motiejukų, eraičinų, eraičinsvidrių ir kt.), pupinių sėklinių žolių (dobilų, liucernų, esparcetų, gargždenių, ožairūčio), sėklinių pupų bei sėklinių pašarinių (aliejinių) ridikų pasėliams defoliuoti likus 7 dienoms iki derliaus nuėmimo. Desikantas Diqua naudojamas žieminiams ir vasariniams rapsams desikuoti likus 7–14 dienų iki derliaus nuėmimo.
Svarbu – šie leidimai išduoti ribotam 120 d. laikotarpiui ir paminėtus produktus gali naudoti tik leidimo priede išvardinti asmenys. Šie herbicidai ypač kenksmingi operatoriams ir pašaliniams asmenims, todėl juos naudojant privaloma laikytis papildomų etiketėse nurodytų reikalavimų – iš anksto prieš purškimą, purškimo dieną ir jau nupurkštų augalų laukai iki derliaus nuėmimo turi būti paženklinti įspėjamuoju ženklu „Pašaliniams įeiti draudžiama“, užtikrinant, kad pašalietis ir vietinis gyventojas nepatektų į apdorotus laukus. Apie paminėtų herbicidų panaudojimą taip pat būtina ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną elektroniniu paštu [email protected] informuoti Augalininkystės tarnybą.
Pastebėjus ar įtarus netinkamą AAP panaudojimą prieš derliaus nuėmimą arba gavus konkrečių skundų, bus atliekami detalūs neplaniniai naudotojų patikrinimai. Pasitvirtinus pažeidimams, ūkininkams taikoma administracinė atsakomybė, be to, informacija apie pažeidimus ir galimai užterštą žemės ūkio produkciją perduodama Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei Nacionalinei mokėjimo agentūrai, o jei ūkis ekologinis – VšĮ „Ekoagros“.
Parengta pagal Valstybinė augalininkystės tarnybos informaciją