© LŽŪKT nuotr.
Kadangi šių metų rudens hidrometeorologinės sąlygos palankios, laukų tręšimo mėšlu terminas pratęstas iki š. m. gruodžio 1 d. Aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymą rasite čia. Beje, gruodžio pradžioje NMA vyks tikrinti, kaip ūkininkai laikosi tręšimo reikalavimų šaltuoju metų laiku.
Primename, kad Lietuvoje parengtas ir savo noru taikomas Gerosios žemės ūkio praktikos kodeksas (GŽŪPK). Ypač svarbu, kad mokslo sukaupti tvarios gamybos patarimai leidinyje pateikti aiškiai ir suprantamai. Pateikiame ištrauką apie organinių trąšų rūšis ir jų tręšiamąją vertę.
Visose tradicinėje gyvulininkystėje sukaupiamose organinėse trąšose gausu vertingų organinių junginių ir augalų mitybai būtinų maisto medžiagų. Sukaupiami jų kiekiai priklauso nuo gyvulių rūšies, jų laikymo būdo, šėrimo ir daugelio kitų veiksnių, todėl tiksliai nustatyti, kiek mėšle yra augalų maisto medžiagų, galima tik atlikus chemines analizes. Jei mėšlo kaupimo technologija nesikeičia, mėšlo tręšiamąją vertę galima nustatyti periodiškai – kas keleri metai. Normatyvinių kiekių (įvairiuose šaltiniuose jie gali pastebimai skirtis) naudojimas nėra tiksli priemonė maisto medžiagų kiekiui skaičiuoti ir gali būti naudojama tik vertinant apytikriai, kai nėra galimybių atlikti mėšlo analizių.
Azoto būna tiek tirštojoje, tiek ir skystojoje mėšlo dalyse. Fosforas kaupiasi tirštojoje dalyje ir kraike, o kalio daugiausiai būna skystojoje mėšlo dalyje. Augalai mėšle esančias maisto medžiagas naudoja palaipsniui – didžiausias efektas būna pirmaisiais metais, tačiau jo poveikis jaučiamas keletą metų. Kitas svarbus aspektas planuojant augalų tręšimą – mėšle esančios maisto medžiagos atpalaiduojamos labai nevienodu greičiu, todėl dažnai nesutampa su vegetacijos metu kintančiu augalų poreikiu. Todėl laukuose, kur siekiama gausių lauko augalų derlių, organinių trąšų naudojimą reikėtų derinti su mineralinėmis.
Organinių ir organinių-mineralinių trąšų pasiūla ir asortimentas rinkoje auga, tačiau jų kilmė, savybės ir tręšiamoji vertė labai skiriasi. Tokiose augalų tręšimui ar dirvožemio savybėms pagerinti skirtose medžiagose maisto medžiagų kiekis ir jų forma labai skiriasi, tačiau skirtingai nei mineralinėms trąšoms, kokybės reikalavimai dar nėra nustatyti. Prieš įsigydami tokias trąšas, žemdirbiai turėtų pasidomėti ne tik, kiek jose yra azoto, fosforo, kalio, bet ir iš ko jos pagamintos ir kt.
Geriausiai organines trąšas ir jose esantį azotą naudoja ilgos vegetacijos laikotarpio lauko augalai (vėlyvų veislių bulvės, pašariniai ir cukriniai runkeliai, kukurūzai), daugiametės varpinės žolės. Kuo daugiau sėjomainoje ilgos vegetacijos augalų, tuo daugiau mėšle esančio azoto naudojama derliui formuoti.
Vienkartinis organinių trąšų naudojimas gali tik trumpam padidinti maisto medžiagų ir organinių medžiagų atsargas dirvožemyje, todėl reikalinga jas naudoti periodiškai – kas keletą metų. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad periodinis (vieną kartą per 4–5 metus) tręšimas mėšlu neturi didesnio neigiamo poveikio drenažo vandenė kokybei, tačiau cheminių elementų išplovimas labai padidėja tręšiant dirvožemius kasmet. Vis dėlto, gausiausi sėjomainos augalų derliai Lietuvoje gaunami derinant tręšimą organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.
Vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama lieti srutas arba skystąjį mėšlą:
Draudžiama naudoti trąšas pedologiniuose, botaniniuose, zoologiniuose, botaniniuose-zoologiniuose ir genetiniuose draustiniuose.
Draudžiama naudoti trąšas telmologiniuose draustiniuose, išskyrus jų naudojimą dirbamoje žemėje.
Tręšimo organinėmis trąšomis reikalavimai: