Prancūzijos vyriausybė uždraudė naudoti įmonės „Syngenta“ pesticidą Cruiser OSR. Tyrimai parodė, kad jo naudojimas siekiant apsaugoti rapsų derlių turėjo įtakos bičių populiacijos mažėjimui.
Preparatu Cruiser OSR, į kurio sudėtį įeina insekticidas tiametoksamas, uždrausta beicuoti rapsų sėklas.
Sprendimas uždrausti naudoti minėtą preparatą priimtas remiantis praeitų metų tyrimais, atliktais Didžiojoje Britanijoje bei Prancūzijoje. Tyrimų metu įrodyta, kad pesticide yra cheminių medžiagų, kurios trikdo bičių orientaciją. Jos nesugeba rasti savo avilio ir žūsta, dėl to mažėja bičių šeimos.
Skelbdama šį draudimą, Prancūzijos žemės ūkio ministerija tikisi, kad ja paseks ir kitos šalys. Tikimasi ir Europos Komisijos bei Europos maisto apsaugos agentūros palaikymo.
Bitės yra gyvybiškai svarbios žemės ūkiui, kadangi jos apdulkina maistui naudojamus augalus, padeda išsaugoti bioįvairovę kaimo vietovėse. Naujausiame organizacijos „Žemės draugai” pranešime sakoma, kad tyrimais įrodyta, jog bičių nauda Didžiosios Britanijos ekonomikai yra apie 510 milijonų svarų per metus.
„Syngenta“ per kelias savaites turi susipažinti su mokslininkų pateiktomis išvadomis ir pateikti savo duomenis apie preparato Cruiser ORS naudojimo saugumą, t. y. tą padaryti turi iki tada, kol oficialiai neįsigaliojo Prancūzijos paskelbtas draudimas.
Įmonės atstovai, sužinoję apie šį draudimą, sakė – „tai viena tamsiausių dienų prancūzams ir visam Europos žemės ūkiui“. Gindama savo poziciją, „Syngenta“ atstovai teigia, kad iki šiol nebuvo užfiksuota atvejų, kad jų gaminamas preparatas turėtų įtakos bičių šeimų nykimui, nors Prancūzijoje auginama per 650 000 ha beicuotų rapsų.
Didžiosios Britanijos Maisto aplinkos ir kaimo reikalų departamento atstovai teigia, kad prieš nusprendžiant imtis veiksmų buvo atliktas ilgas tyrimas pagal pesticidų saugumo politikos reikalavimus.
Šiuo metu minėto pesticido poveikis tiriamas ir Didžiojoje Britanijoje. Jei bus įrodytas neigiamas jo poveikis, preparatas Cruiser OSR bus uždraustas ir šioje šalyje.