Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Pats laikas pasirūpinti kokybiškomis sėklomis

Eugenijus Lukoševičius
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas
2018-02-04

Praėję matai Lietuvoje buvo ypač lietingi. Būtent dėl kritulių gausos visoje šalyje paskelbta ekstremali padėtis. Dalis derliaus liko laukuose, o ir tas, kuris pasiekė aruodus, ne pačios geriausios kokybės, nes lietingi metai (augalų vegetacijos ir derliaus nuėmimo metu) labai apsunkino ligų ir kenkėjų kontrolę. Todėl ruošiant sėklą pavasariniai sėjai, ypač reikėtų atkreipti dėmesį į sėklų fitosanitarinę būklę.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Augalų derlių lemia daug faktorių. Vienas iš jų – sėklos kokybė. Savo ruoštu sėklos kokybei svarbūs šie rodikliai: daigumas, dygimo energija, drėgmė, 1000 grūdų masė, sėklos ūkinė vertė, ligotumas bei užsikrėtimas kenkėjais. Netinkamai paruošę sėklą, galime netekti iki 15 proc. derliaus. Sėklinė medžiaga turėtų būti išvalyta ir vienodo dydžio. Žinoma, smulkesni grūdai taip pat gali sudygti, bet tokie augalai netolygiai dygsta, prasčiau krūmijasi, esant nepalankioms oro sąlygoms daugiau stresuoja, todėl augalai būna labiau ligoti ir sunkiau konkuruoja su piktžolėmis.

Žinodami sėklos stambumą, daigumą, ūkinę vertę ir sėklos normą mln./ha, galėsite paskaičiuoti sėklos normą kg/ha:


Web-pav1

Ūkinė sėklos vertė paskaičiuojama pagal formulę:

Web-pav2

Sėklų norma, mln./ha:

Web-pav3

Sėklos normos skaičiuoklę taip pat galite rasti prisiregistravę IKMIS sistemoje www.ikmis.lt.

Reikia nepamiršti, kad lauko daigumas visada bus mažesnis už laboratorinį daigumą, todėl planuojant išsėjimo normą, laboratorinį daigumą reikėtų sumažinti apie 20 proc. Kuo sąlygos lauke yra toliau nuo optimalių (žinoma, į blogąją pusę), tuo labiau reikėtų mažinti laboratorinio daigumo procentą.

Taip pat labai svarbi yra ir sėklų dygimo energija – sudygusių sėklų skaičius per tam tikrą laiką, išreikštas procentais. Sėklų dygimo energija būna mažesnė negu sėklų daigumas, bet tas skirtumas neturėtų būti didesnis kaip 4 proc. Bandymais nustatyta, kad sėklų, sudygusių per 6–7 dienas po sėjos, derlingumas yra apie 20 proc. didesnis negu sudygusių po 10 ir daugiau dienų.Didesnis dėmesys sėklinei medžiagai

Šiuo metu vis didesnis dėmesys skiriamas sertifikuotai sėklai. Įsigijus tokią sėklą ūkininkui telieka pagal sertifikato duomenis pasiskaičiuoti sėklos normą, nes visos prieš tai išvardintos sėklos savybės sertifikate atitinka standartus. Žinoma, šios sėklos būna brangesnės ir ūkininkui tenka sukti galvą, ar tokia investicija pasiteisins. Ne paslaptis, kad kai kurie ūkininkai, norėdami sutaupyti sėklos sąskaita, sėja neaiškios kokybės sėklą, o auginimo technologiją pasirenką intensyvią. Rezultatu dažnai tenka nusivilti (nuostoliai dažniausiai būna nurašyti nepalankioms oro sąlygoms).

Kaip teigia LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkai, investicija į sertifikuotą sėklą pasiteisina su kaupu, o ir skaičiai apie sertifikuotų sėklų pasėlius ES byloja tą patį. ES senbuvių vidurkis 60 –70 proc., naujai prisijungusių šalių 50–60 proc., o daugiausiai sertifikuotų sėklų pasėja danai – beveik 90 proc. Visgi planuojant derlių, sėklinei medžiagai reikėtų skirti daugiau dėmesio ir investicijų. Be to, nuo 2018 m. prie sertifikuota sėkla užsėtų pasėlių didinimo prisidės ir Valstybė: už kiekvieną sertifikuota sėkla užsėtą miglinių javų hektarą bus mokama susietoji parama.

Kalbant apie praėjusių metų derliaus sėklinę medžiagą, nekyla abejonių, kad sėkla 100 proc. užsikrėtusi patogenais. Kokiais patogenais užkrėsta sėkla, galima sužinoti pristačius mėginius į LAMMC mikrobiologijos laboratoriją. Turėdami šią informacija, galėsite pasirinkti tinkamą beicą. Pavyzdžiui, beicuojant miežius ir parinkus tinkamą beicą, tinkliškosios dryžligės vystymąsi galima pristabdyti iki paskutinio lapo tarpsnio (BBCH-37) (Dr. R. Semaškienė, „Mano ūkis“ 2017 04). Žemdirbystės instituto darytuose tyrimuose nustatyta, kad kai dulkančiųjų kūlių sukėlėjų sėklos užsikrėtusios nestipriai, beicų veiksmingumas siekia 100 proc. Kai užsikrėtimas didelis, nuo šios ligos veiksmingų beicų efektyvumas siekia 96,2–99,00 proc. Taigi tinkamai pasirinktas beicas nenuginčijamai duoda naudos. Be to, prisiminus praėjusių metų oro sąlygas, šiais metais beicuojant sėklas rekomenduojama naudoti maksimalią beico normą.

Naudinga vaizdo informacija

Grūduose – gausybė nuodus gaminančių grybų

Ekologinės sėklos ir jų apdorojimo priemonės

Dirvožemio tyrimas. „Nesame tokie turtingi, kad bertume į žemę viską“

Pasėlių tręšimas pavasarį

Esminiai darbai planuojant būsimą derlių

Svarbiausi ūkio darbai vasarį