Pasaulio artojų varžybose dalyvavo 57 artojai iš 30 šalių
Rugsėjo 10–11 dienomis Crockey Hill miestelį, esantį greta Jorko miesto (Anglijos Šiaurėje), užplūdo arimo entuziastai iš įvairių pasaulio šalių. Čia vyko jau 63-osios Pasaulio artojų varžybos.
Šiais metais Pasaulio artojų varžybos buvo organizuotos Hobsono ūkio teritorijoje. Ūkininkas varžyboms išnuomojo daugiau nei 200 ha laukų, kuriuose pirmą varžybų dieną artojai arė ražieną, antrą – žalieną.
Iš viso čempionate varžėsi 57 artojai iš 30 šalių. Toliausiai į varžybas teko vykti JAV, Kanados, Pietų Afrikos, Kenijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos atstovams.
Renginio atidarymas vyko laikantis visų tradicijų: pašventinti artojai ir jų technika, o pristatant kiekvieną artoją, iškilmingai pakeliama kiekvienos šalies vėliava.
Lietuvai varžybose atstovavo daugkartiniai šalies arimo čempionai: kretingiškis Kazys Genčius (2008 m. jis tapo Pasaulio artojų varžybų bronzos medalio laimėtoju), aręs vartomų plūgų grupėje, ir pakruojiškis Audrius Plerpa – aręs tradicinių plūgų grupėje. Į varžybas kartu su artojais vyko ir Lietuvos delegacija – Pasaulio artojų asociacijos nariai Alfonsas Malinauskas, Vaclovas Bogužas ir varžybose teisėjavusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus vadovė Dijana Ruzgienė.
Pasaulio artojų varžybose Kazys Genčius vartomų plūgų grupėje Lietuvos garbę gina jau 12 kartą
Audrius Plerpa (viduryje) su palaikymo komanda
Nepralenkiamieji škotai
Geriausiai varžybose sekėsi Mičelų (Mitchell) šeimos atstovams – Endriu vyresniajam ir Endriu jaunesniajam iš Forfaro (Škotija). Tėvas ir sūnus tapo pasaulio čempionais. Tai ne pirma šeimos pergalė. Vyresnysis Mičelas čempionu yra tapęs 5 kartus, o sūnus – 3 kartus. Jaunesniojo škoto, arusio tradicinių plūgų grupėje, artimiausi varžovai buvo iš Airijos ir Šiaurės Airijos.
Didžiausia kova dėl pergalės vyko vartomų plūgų grupėje, kurioje vyresnysis Endriu vos vienu balu aplenkė Šiaurės Airijos varžovą.
Lietuviams sekėsi geriau nei praėjusiais metais
Lietuvos artojai ant nugalėtojų pakilos nelipo, tačiau pasiekė geresnių rezultatų nei praėjusiais metais. Kazys Genčius vartomų plūgų grupėje užėmė 16 vietą iš 30 dalyvių (praėjusiais metais jis buvo 19-as). Audrius Plerpa tradicinių plūgų grupėje varžėsi su 27 varžovais. Šiais metais jis taip pat pagerino savo asmeninius rezultatus – užėmė 20-ą vietą (pernai pasiekta 24-a vieta).
Arė šimtamečiais traktoriais
Varžybų svečiai turėjo galimybę pakeliauti laiko mašina – pamatyti ir paliesti šimtą metų skaičiuojančią žemės ūkio techniką. Varžybose buvo demonstruojami senoviniai traktoriai, varomi anglimi. Senoliai milžiniški traktoriai pūškavo raižydami laukus, po savęs palikdami tirštą dūmų ir garų debesį. Renginio organizatoriai teigė, kad tokia technika laukai arti dar 1860 metais.
Akį traukė šimtą metų skaičiuojanti žemės ūkio technika
Netoli artojų, besivaržančių modernia, šiuolaikine technika, jėgas išbandė ariantys vintažiniais (senoviniais) traktoriais. Tai buvo pirmosios Pasaulio vintažininės artojų varžybos. Tokio pobūdžio tarptautinės varžybos organizuotos pirmą kartą. Varžėsi 13 šalių artojai, tarp kurių ir iš atstovai Pietų Afrikos, JAV, Australijos ir Naujosios Zelandijos.
Kitais metais geriausi pasaulio arimo meistrai plūgus surems Kenijoje vyksiančiose Pasaulio artojų varžybose. Lietuvai atstovaus Kazys Genčius ir pirmą kartą dalyvausiantis Stanislovas Marcinkus, šiemet Lietuvos artojų varžybose tapę absoliučiais nugalėtojais savo ariamų plūgų kategorijose (apie Lietuvos artojų varžybas skaitykite čia).
Daugiau nuotraukų žiūrėti čia.