Rudenį sudygusios piktžolės mažina javų derlių, nes jos tampa kultūrinių augalų konkurentėmis. „Dirvines smilguoles, vienmetes migles, pelinius pašiaušėlius, daržines žliūges, dirvines našlaites, įvairių rūšių notreles, ramunes, rapsų pabiras – visas šias ir kitas, daug problemų javų augintojams keliančias piktžoles galima sunaikinti vienu herbicidu, naudojamu rudenį“, – sako BASF vadybininkas konsultantas Paulius Paulauskis.
Pasak jo, kai kurie ūkininkai iki šiol rudenį vengė naudoti brangesnius dirvinius herbicidus, kurie sunaikina tiek dviskiltes, tiek vienaskiltes piktžoles, nes nenorėdavo daugiau investuoti į pasėlius, bijodami jų iššalimo rizikos. Tačiau dabar vis daugiau žemdirbių taiko rudeninį javų purškimą herbicidais, nes dėl švelnesnių žiemų mažėja iššalimo rizika, be to, stebimas piktžolių atsparumo vystymasis kai kurioms herbicidų veikliosioms medžiagoms, todėl tenka ieškoti naujų sprendimų.
Purkšta su PONTOS ir kontrolė dešinėje
„Rudeninis purškimas dirviniais herbicidais padeda spręsti šias problemas“, – kalba P. Paulauskis, pristatydamas naują plataus poveikio spektro, sisteminio ir dirvinio veikimo herbicidą nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių – Pontos®, kuris naudojamas žieminių kviečių, kvietrugių, rugių ir miežių pasėliuose iš rudens.
Pontos® herbicidas – tai 3 privalumai viename produkte: platus veikimo spektras nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių, saugus sėjomainoje, mažiau rūpesčių pavasarį.
BASF sukurtame herbicide Pontos® suderintos dvi veikliosios medžiagos: 100 g/l pikolinafeno ir 240 g/l flufenaceto. Flufenacetas į piktžoles patenka per šaknis arba per dygstančius daigus. Pikolinafenas – ir per šaknis, ir per dygstančius daigus, taip pat – per piktžolių lapus, kai purškiama joms sudygus.
Šių dviejų veikliųjų medžiagų mišinys pasižymi viena kitą papildančiu veikimu, be to, neleidžia išsivystyti piktžolių atsparumui herbicidams, kadangi yra iš skirtingų cheminių grupių.
Šis mišinys rudenį užtikrina platų veikimo spektrą nuo vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių visuose žieminiuose javuose. Produktas suskyla augalų vegetacijos metu, todėl yra saugu sėjomainoje. Taip užtikrinamas lankstumas, kitais metais pasirenkant auginamas žemės ūkio kultūras. Mažesnė rizika, atsirandanti dėl nepalankių oro sąlygų.
Kviečiai rudenį
Panaudojus Pontos® nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui. „Pavyzdžiui, po javų įprastai sėjami rapsai, dažnai – be intensyvaus žemės dirbimo ar tiesiai į ražieną, kurioje daug šiaudų. Jeigu javų pasėliuose pavasarį buvo naudoti sulfonilurėjos veikliąsias medžiagas turintys herbicidai, šios medžiagos lėtai skyla, jų lieka šiauduose, ir dėl to turi neigiamos įtakos rapsų vystymuisi. Problemos galima išvengti, jeigu javuose naudosime rudeninį herbicidą Pontos®“, – pataria P. Paulauskis.
BASF rekomenduojama norma: 0,5 l/ha Pontos®. Jį galima naudoti pasėjus javus arba jiems, taip pat ir piktžolėms, sudygus. Tinkamiausios sąlygos purkšti – iš karto po sudygimo: mažos piktžolės ir drėgna dirva.
Jeigu pasėlyje yra pelinių pašiaušėlių ir dirsių normą reiktų didinti iki 0,75 l/ha. Tinkamiausios sąlygos purkšti – prieš sudygimą.
Žieminiai kviečiai savaitė po purškimo PONTOS herbicidu
Sunaikinus piktžoles rudenį, javai geriau krūmijasi, nekonkuruoja su piktžolėmis dėl maisto medžiagų, vandens ir šviesos. Pasėlis geriau pasiruošia žiemoti. O pavasarį turėsime mažiau rūpesčių – naujai išdygusias dviskiltes piktžoles, jeigu reikės, galėsime sunaikinti pigiu herbicidu, javai galės netrukdomi augti ir formuoti didesnį derliaus potencialą.
„Įvertinus pakilusias pavasarį naudojamų herbicidų, ypač tų, kurie naikina vienaskiltes piktžoles, kainas, rudeninis purškimas yra geresnis sprendimas visais atžvilgiais. Palyginti su kitais rinkoje esančiais tokio tipo herbicidais, Pontos® išsiskiria ir labai patrauklia, konkurencinga kaina. Taigi, vienaskilčių piktžolių, jau nekalbant apie didelį spektrą dviskilčių, taip pat ir rapsų pabirų, sunaikinimas rudenį tapo netgi pigesniu nei palikti jas pavasariui“, – priduria BASF specialistas P. Paulauskis.
Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Jie visada jums padės atsakyti į rūpimus klausimus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt
Nepamirškite augalų apsaugos produktus naudoti saugiai ir prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.