Kovo 28 d., ketvirtadienis | 24

Mokslas: braškių pilkojo puvinio kontrolė eteriniais aliejais

2023-01-25

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Pastaruoju metu eteriniai aliejai ir ekstraktai tiriami kaip viena iš priemonių, siekiant sumažinti pesticidų naudojimą augalų apsaugos srityje. Alternatyvios priešgrybinės medžiagos yra svarbios ekonominiu atžvilgiu itin žalingų patogenų, pavyzdžiui, braškių pilkojo puvinio sukėlėjo Botrytis cinerea, kontrolei. Tačiau augalų reakcija į alternatyvią apsaugą naudojant augalinės kilmės produktus dar mažai tyrinėta. To ėmėsi grupė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkių. Kviečiame trumpam pokalbiui.

Kokia buvo jūsų tyrimo hipotezė?

Šio tyrimo hipotezė – tikėtina, kad blakinės kalendros sėklų produktai pasižymi pilkojo puvinio slopinimu braškių augaluose kontroliuojamo klimato sąlygomis ir sukelia teigiamą antioksidacinį ir fotosintetinį atsaką.

Jūsų tyrimo tikslas – nustatyti braškių augalų gynybinį atsaką naudojant blakinės kalendros sėklų produktus. Dėl kokių savybių buvo pasirinkta kalendra? Koks buvo braškių antioksidacinis ir fiziologinis atsakas?

Kalendra pasirinkta remiantis ankstesnių laboratorinių eksperimentų rezultatais. Taip pat norėta plačiau ištirti Lietuvos klimato sąlygomis auginamo augalo sėklas.

Braškėse, užkrėstose pilkuoju puviniu, smarkiai padidėjo bendras fenolių kiekis, taip pat nustatytas iki dviejų kartų didesnis antioksidacinės sistemos suaktyvėjimas. Panaudojus blakinės kalendros produktus nustatytas gerokai mažesnis fenolinių junginių kiekio padidėjimas ir antioksidacinės sistemos suaktyvėjimas. Tai rodo, jog augalai patyrė mažesnį stresą ir jiems apsisaugoti padėjo taikytos priemonės. Tyrimo duomenis rodo, kad blakinės kalendros produktai ne tik sumažina pilkojo puvinio plitimą, bet ir mažina braškių stresą juo užsikrėtus bei padeda palaikyti aktyvius fotosintezės procesus.

Trumpai papasakokite, kaip atliekamas tokio pobūdžio tyrimas.

Kontroliuojamo klimato sąlygomis išaugintos braškės nupurškiamos paruoštais ekstraktų ir vandens mišiniais. Augalų lapai užkrečiami B. cinerea disku ir palaikomos tinkamos infekcijai plisti drėgmės ir temperatūros sąlygos. Etapiškai atliekami ligos intensyvumo matavimai. Antioksidaciniam atsakui nustatyti surenkami augalų lapai ir laboratorijoje pagal atitinkamas metodikas atliekamos analizės. Fotosintetinis atsakas nustatomas šiltnamyje naudojant naujausią įrangą.

Didžiausias priešgrybinis aktyvumas ir in vitro, ir ant braškių augalų buvo panaudojus kalendrų sėklų eterinį aliejų, kuris sumažino pilkojo pelėsio plitimą. Kalendrų ekstraktas padidino braškių augalų fotosintezės gebą ir antioksidacinį atsaką, tačiau turėjo neigiamos įtakos pilkojo puvinio slopinimui. Kaip vertinate tokius tyrimo rezultatus?

Šie rezultatai pabrėžia skirtumus tarp augalinių ekstraktų išgavimo būdų, akcentuoja jų sudėties skirtumus, o tai, tikėtina, nulemia ir skirtingą augalo reakciją. Rezultatai nurodo tolesnių šios srities tyrimų gaires.

Išvadose teigiate, kad didžiausios koncentracijos kalendrų eterinis aliejus ir ekstraktas gali turėti ir fitotoksinį poveikį. Ar tai turės reikšmės ateityje renkantis priešgrybines medžiagas tyrimui? Kaip plačiai jūsų tyrimo rezultatai gali būti pritaikyti praktikoje?

Taip, žinoma, tai turės įtakos, bus pasirenkamos mažesnės koncentracijos, nes fitotoksinis poveikis nėra pageidaujamas.

Augalinių ekstraktų panaudojimas praktikoje tikrai įmanomas, ypač dabar, kai akcentuojama fungicidų mažinimo svarba.

Pagal LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos mokslo darbuotojos dr. Linos Dėnės informaciją