Auginant įvairius žemės ūkio augalus, būtina derinti tręšimą mineralinėmis ir organinėmis trąšomis. Visi elementai augalams yra vienodai svarbūs, bet kurio iš jų negaudamas augalas skursta ir žūva. Tinkamai parinkus mikroelementų normas, jų įterpimo laiką ir būdą, galima gauti geros kokybės žemės ūkio augalų derlių.
Mikroelementai yra būtina daugelio fermentų, esančių baltymų, cukraus, krakmolo sudėtyje, dalyvaujančių vitaminų sintezėje, sudėtinė dalis. Mikroelementai svarbūs augalams, nes gerina maisto medžiagų pasisavinimą, vykstant biocheminėms reakcijoms veikia kaip katalizatoriai ir padeda efektyviau naudoti makrotrąšas. Trūkstant mikroelementų, sutrinka normalus augalų augimas.
Mikroelementų augalams nereikia labai daug, todėl išlaidos nėra didelės. Derliui hektaro plote užauginti jų sunaudojama keli kilogramai arba net gramai. Jų poveikis greitas ir efektyvus. Patręšus trąšomis su trūkstamais mikroelementais, kultūrinių augalų derlius būna didesnis, kokybiškesnis. Augalai tampa atsparesni ligoms ir kenkėjams, lengviau pakelia nepalankias klimatines sąlygas (šaltį, sausras). Pastaraisiais metais tokių nepalankių augalų augimui laikotarpių pasitaiko nuolat, o dėl globalių klimato pokyčių jie tik dažnėja. Todėl labai svarbu žemės ūkio augalams sudaryti kuo geresnes sąlygas. Papildomas tręšimas būtinais elementais sustiprina augalus ir sušvelnina nepalankių gamtos sąlygų įtaką.
Profesoriai ir knygos „Augalų produktyvumas“ bendraautoriai Vytautas Šlapakauskas ir Pavelas Duchovskis nurodo kultūrinių žemės ūkio augalų mineralinės mitybos ypatumus. Pasak jų, javai yra reiklūs tręšimui, nes jų šaknų sistema daugiausia išsidėsčiusi armens sluoksnyje. Mineralinių elementų derinys javams yra klasikinis – NPK. Be šių elementų javai turi gauti Ca (kalcio), Mg (magnio), S (sieros), B (boro), Mn (mangano), Zn (cinko), Mo (molibdeno), Cu (vario) junginių.
Rapsų mineralinių medžiagų poreikis yra toks: N, P, K, S, B.
Bulvėms reikalingos šios pagrindinės mineralinės medžiagos – N, P, K, Mg. Dar reikia ir mikroelementų – B, Ca, Cu, Mo, Zn.
Cukriniams runkeliams mineralinių medžiagų reikia ir dėl derlingumo, ir dėl kokybės. Kad augimas ir vystymasis būtų normalus, reikia ne tik pagrindinių – N, P, K, Ca, Mg, Na (natrio) – elementų, bet ir mikroelementų B, Cu, Zn, Mn tinkamo kiekio ir santykio trąšose. Kalbant apie tam tikrų elementų prioritetus, tenka pastebėti, kad runkelių poreikiai kiek kitokie – P, N, K, Ca, B.
Pupiniams augalams reikalingos mineralinės medžiagos: P, K, N, Mo, B.
Literatūroje nurodyta, kad mikroelementų augalams nereikia daug. Tręšti jais galima dviem būdais: į dirvą ir per lapus. Tręšti į dirvą paprasčiau, bet tuo pačiu ir mažiau efektyvu, kadangi elementus pasisavinti per šaknis dažnai trukdo nepalankūs klimato ar dirvos cheminiai procesai (dėl elementų tarpusavio blokavimo). Būtent dėl to ne visada yra aišku, ar greitai ir kokius mikroelementų kiekius augalai spės pasisavinti svarbiausiais augimo tarpsniais.
Kada mikroelementai pasisavinama blogai:
Tręšimui per lapus mikroelementų reikia 5–7 kartus mažiau nei barstant pakrikai. Be to, tręšimas per lapus efektyvesnis, greičiau pasisavinamos maisto medžiagos, galima naudoti kartu su augalų apsaugos produktais.
Reikėtų paminėti, kuriais rapsų ir javų augimo tarpsniais efektyviausia ir ekonomiškiausia naudoti mikroelementus.
Auginant rapsus, auginimo procese galima išskirti tris pagrindinius kritinius etapus, kurių metu rapsams reikalingi mikroelementai:
Skrotelės formavimasis. Auginant vasarinius rapsus, mikroelementai naudojami pradedant nuo 6–8 lapų tarpsnio. Leidžia augalams išugdyti atsparumą stresams.
Stiebo formavimasis. Užtikrina morfologinių ir fiziologinių procesų skatinimą.
Žiedpumpurių formavimosi tarpsnis. Koreguoja žydėjimo, sėklų formavimosi ir vystymosi procesus, užtikrina tolygų sėklų brendimą, sumažina nuostolius nuimant derlių.
Kritiniai javų augimo etapai, kuomet reikia mikroelementų:
Krūmijimasis. Užtikrina morfologinių ir fiziologinių procesų skatinimą.
Bamblėjimas. Kokybiškai koreguoja grūdų formavimosi ir vystymosi procesus.
Plaukėjimas. Didina 1000 grūdų masę ir pagrindinius kokybės rodiklius.
Linkime kokybiško derliaus. Iškilus klausimams, visada galite kreiptis į savo rajono LŽŪKT biuro augalininkystės konsultantus.
Parengta pagal mokslininkų rekomendacijas