Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Kokybiški augalų apsaugos produktai – ne išlaidos, o investicijos

2018-05-31

BASF nuotr.

BASF yra lyderiaujanti augalų apsaugos srityje pasaulinė kompanija. BASF Agroforumas tęsia lauko dienų, kur ūkininkai gali savo akimis pamatyti ir rankomis pačiupinėti bręstančius pasėlius, maratoną.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Į Bistrampolio dvarą Panevėžio rajone pakviestiems žemdirbiams „BASF Agro Lietuva“ profesionalų komanda surengė turiningą dieną. Laukuose jie apžiūrėjo pasėlius, kuriuose pritaikytos šios kompanijos siūlomos augalų apsaugos technologijos ir inovacijos, susipažino su naujovėmis, kurių BASF kasmet nestinga.

Pristatė naują fungicidą „Priaxor“

Praktinės patirtys laukuose taikant augalų apsaugos technologijas – tik tradicinio BASF Agroforumo dalis. Žiemą ūkininkai ir žemės ūkio bendrovių atstovai kartu su ekspertais konferencijose aptaria augalų apsaugos produktų privalumus, išvyksta į parodas ir seminarus užsienyje, o prasidėjus lauko darbų sezonui įgytas žinias taiko praktikoje.

Ūkininkauti vis sudėtingiau ir dėl konkurencinės aplinkos, ir dėl nenuspėjamų klimato sąlygų. Tokiomis aplinkybėmis bet kokia klaida gali skaudžiai atsiliepti rezultatams. Todėl ūkiams labai reikalingi kokybiški produktai, patikrintos technologijos ir išmanūs profesionalų patarimai.

Web-pav2Kai profesionalų nėra šalia, javų augintojai gali naudotis BASF sukurta inovacija – atnaujinta mobiliąja programėle „BASF Agronomas padėjėjas“, kurią galima buvo čia pat parsisiųsti nuskenavus akreditacinės kortelės QR kodą. BASF nuotr.

Su BASF jau seniai bendradarbiaujantis stambus javų augintojas Ovidijus Pečeliūnas retai klysta. Patyręs ūkininkas įdėmiai įsiklauso į konsultantų patarimus. Demonstruotas jo Skagen veislės žieminių kviečių laukas padarė įspūdį ir BASF javų ekspertui iš Danijos Stefanui Ellingeriui.

Ir ne todėl, kad šį lauką prieš 140 metų yra paženklinęs, kaip nustatė mokslininkai, labai senas meteoritas. Ūkininko papasakota istorija sužavėjo kolegas. O danas įvertino ir pagyrė lauke panaudotas augalų apsaugos technologijas. Jis pastebėjo, kad jo šalyje žieminių kviečių pasėliai atrodo prasčiau nei Lietuvoje, nes buvo vėlai pasėti. Tačiau dabar ir čia, ir ten jie kenčia nuo sausros ir karščio.

„Dabar gali išplisti geltonosios rūdys, jų rasta žieminiuose kviečiuose Pasvalio, Panevėžio, Klaipėdos rajonuose. Šiuo metu itin palankios sąlygos kenkėjams. Reikia labai stebėti ir vasarinius, ir žieminius kviečius, miežius, žiūrėti, ar neplinta amarai. Rekomenduočiau šiame lauke du kartus purkšti fungicidais ir kartą įmaišyti insekticido. Pavyzdžiui, Vokietijoje populiaru fungicidą „Osiris“ sumaišyti su insekticidu, išnaudojant labai gerą šio fungicido produkto formą, padedančią insekticidui patekti į tarpažvynius, kuriuose slepiasi amarai“, – patarė vaikščiojančia enciklopedija tituluojamas svečias S. Ellingeris. Jis taip pat visiems rekomendavo paskaičiuoti, kiek laiko liko iki javapjūtės, ir neapsiriboti dabar tik vieną kartą purškiant fungicidu. Gal dabar galima būtų naudoti mažesnę normą, nes sąlygos ligoms plisti nepalankios. O žydėjimo metu būtina naudoti fungicidą, kuris apsaugo ne vien tik nuo varpų fuzariozės, bet ir nuo septoriozės, tokį kaip „Juventus“, „Brutus“ arba „Osiris Star“. Šie fungicidai taip pat ilgiau išlaikys žalią vėliavinį lapą, tokiu būdu, prailgins grūdų prisipildymo laikotarpį.

Danijos ūkininkų sąjunga sako, kad geri fungicidai – ne išlaidos, o investicijos, ir tvirtai paiso taisyklės: geriau naudoti mažesnę stipraus fungicido normą, nei visą normą silpno fungicido.

Kitais metais mūsų javų augintojams BASF žada pateikti naują produktą – fungicidą „Priaxor“, kuris veikia nuo septoriozės, dryžligės ir kt. Šią naujovę jau išbando suomiai ir švedai. „Tai labai įdomus produktas, kuris veikia ne tik kaip fungicidas, bet ir padeda augalui išgyventi nepalankiomis sausomis oro sąlygomis. Šiuo produktu yra patenkinti ir tie, kurie naudoja šiaudus pašarams, nes pagerėja šiaudų kokybė. Jis gali būti naudojamas visoms grūdinėms kultūroms ir skirtingu laiku“, – naują produktą trumpai pristatė S. Ellingeris.

Web-pav3BASF nuotr.

Jau pasireiškia miltligė

Gerą potencialą turi ir O. Pečeliūno vasariniai kviečiai Hamlet. „Čia fungicidų panaudoti dar neleido orai. Pasėliuose jau matyti miltligės požymių, todėl reikėtų purkšti „Allegro Super“, „Tango Super“ ar kitais fungicidais. Kur jos mažiau, galima panaudoti produktą, kuris veikia profilaktiškai, pavyzdžiui, „Tango Flex“, „Capalo“, – aiškino agronomas vadybininkas Paulius Paulauskis.

Jis pridūrė, kad pernai beveik visa vasarinių kviečių sėkla, tirta šį pavasarį, buvo užkrėsta varpų fuzarioze, todėl reikia apsaugoti nuo jos pasėlius. Konsultantas teigė, kad ligos galima tikėtis ir šiais metais. „Žydėjimo metu svarbu panaudoti tinkamą produktą ir kuo geriau padengti varpą. Efektyviausi būtų fungicidai „Osiris Star“, „Brutus“, „Juventus“, – rekomendavo agronomas.

Buvo apžiūrėtas ir minėto ūkininko pupų laukas. O. Pečeliūnas sakė, kad šias ankštines kultūras purkš fungicidu „Signum“. BASF agronomas vadybininkas Aleksandras Voitkevič patarė šio fungicido normą sunaudoti per du kartus – pupų žydėjimo pradžioje kartu su insekticidu ir praėjus 2–3 savaitėms.

Naujas produktas „Pictor Active“ rapsams

Panevėžio rajono ūkininkui mažiau džiaugsmo teikia žieminių rapsų pasėliai. Vėlai pasėti į įmirkusią dirvą jie įspūdingo derliaus nežada. Vyras sakė, kad bus patenkintas, jei iš hektaro prikuls 2,5–3 tonas.

Žinomas daržininkas ir javų augintojas Saulius Račkauskas, taip pat bendradarbiaujantis su BASF, išretėjusius žieminius rapsus išarė ir pasėjo vasarinius. Ir neapsiriko – rapsai gerai sudygo, neseniai gavo lietaus, tad tikimasi gero derliaus. O svarbiausia – ūkininkas šiemet pasirinko naują rapsų auginimo „Clearfield®“, arba švaraus lauko technologiją, kuria susižavėjo ir naudojasi jau nemažai Lietuvos augintojų.

Ši BASF technologija susideda iš plataus veikimo spektro, po sudygimo naudojamų herbicidų ir specialiai išvestų hibridinių rapsų veislių. 2017 m. užregistruotas pirmasis „Clearfield®“ technologijos herbicidas Lietuvoje – „Cleravo®“. Jis puikiai sunaikina javų pabiras, pagrindines piktžoles, svarbiausia tas, kurių neįveikia įprasti herbicidai – garstukus, svėres ir kt. Šiame lauke jis sunaikino standartinės veislės žieminių rapsų pabiras.

BASF konsultantai rapsų augintojams kitais metais žada dar vieną naujovę – fungicidą „Pictor Active“, kuris gerai veikia sklerotinį puvinį, juodligę ir kitas rapsų ligas.

Dovanojo saugaus darbo priemonių

Ūkininkavimas – ne tik vienas svarbiausių darbų žemėje, bet ir vienas pavojingiausių. Kompanija BASF daug dėmesio skiria darbų saugai ir deda pastangas, kad būtų užtikrintas dirbančiųjų žemės ūkyje saugumas ir tvarus ūkininkavimas. Būtent su saugiomis darbo sąlygomis susijusi dar viena BASF inovacija – „Eziconnect“ purkštuvo užpildymo įranga, kuri leidžia dirbant išvengti sąlyčio su augalų apsaugos priemonėmis. Ši naujovė pirmiausia bus pradėta naudoti Danijoje, vėliau pasieks ir kitas šalis.

Web-pav4Renginio dalyviams buvo padovanoti saugaus darbo su augalų apsaugos produktais priemonių rinkiniai. BASF nuotr.

Zigmas Aleksandravičius,Kupiškio rajono ūkininkas

Tokios praktinės patirtys laukuose – pats pigiausias būdas tobulėti. Lauko dienose galima pamatyti naujovių, kurias taiko kolegos. Bandymus vykdo gamybininkai, tad matyti akivaizdus rezultatas.

Mes gerai sutariame su vadybininku Aleksandru Voitkevič ir kartu daug gerų darbų nuveikiame. Rytoj (penktadienį), birželio 1 d. mūsų ūkyje bus šios kompanijos lauko diena, į kurią kviečiame aplinkinių rajonų ūkininkus. Pademonstruosime gerų naujienų, kurias verta pamatyti.

Aidanas Dumbinskas,Kėdainių rajono ūkininkas

Seniai bendradarbiauju su BASF, stengiuosi nepraleisti šios kompanijos organizuojamų renginių, kur sužinau daug naujienų. Man patraukli BASF produktų kokybė. Kažkada pirmiausia žiūrėjome į kainą, o dabar svarbiausia – kokybė.

Auginu žieminius ir vasarinius kviečius, žieminius ir vasarinius rapsus, pupas, žirnius – visoms šioms kultūroms BASF pasiūlo geriausias priežiūros technologijas. Pats esu agronomas, turiu nemažai patirties, bet be šios kompanijos vadybininkų patarimų neišsiverčiu.

Naujus produktus atsirenku lauko dienose. Įgytomis žiniomis pasidalinu su kolegomis. Smulkieji ūkininkai ateina pasiteirauti, kuo purškiau, kad taip gražiai atrodo laukai.

Silvija SMILGYTĖ
Nr. 135/7