© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt
Sodas bunda. Nepraraskite budrumo. Reikia stebėti, kad sode neišplistų ligos ir kenkėjai. Kokios sodo augalų apsaugos nederėtų pamiršti?
Soduose esančiose meteorologinėse stotelėse integruoti prognozavimo modeliai rodo, kad obelų rauplių askosporos jau subrendusios ir prasideda aktyvus jų išsvaidymas. Taigi, kyla pirminė obelų rauplių infekcija.
Obelų rauplių askosporos jau subrendusios. Prasideda aktyvus jų išsvaidymas. LAMMC nuotr.
Obelų rauplių infekcijos stiprumas ir intensyvumas tiesiogiai priklauso nuo kritulių ir nuo to, kiek ilgai drėgmė išsilaiko ant augalų. Temperatūra šiuo metu tam labai palanki.
Infekcijos plitimo kontrolei – kontaktiniai fungicidai
Rauplės žiemoja sergančiuose nukritusiuose lapuose, LAMMC nuotr.
Obelų rauplių pirminės infekcijos plitimo kontrolei naudojami kontaktiniai fungicidai. Jie apsaugo tas augalo dalis, kurios purškimo metu yra išsiskleidusios, todėl pradėjus obelų apsaugos sistemą, reikia ją tęsti atsižvelgiant į augalų apsaugos produkto galimą veikimo trukmę.
Kontaktiniai fungicidai paprastai veikia 7–10 dienų, todėl žingsnis tarp purškimų turėtų būti ne ilgesni kaip 10 dienų. Priešingu atveju bus neapsaugotos tos augalų dalys, kurios nebuvo išsiskleidusios ankstesnio purškimo metu.
Šiuo metu ant vaismedžių šakų galime aptikti raudonus erkių ar juodus amarų kiaušinius, LAMMC nuotr.
Puikiai matomos skydamarių kolonijos, LAMMC nuotr.
Puikiai matomos skydamarių kolonijos ir žievės nekrozės, vėžiniai pažeidimai bei kamieno pašalimai. Pastebėjus kenkėjus, reikėtų pridėti insekticido. Labai svarbu laikytis augalų apsaugos produktų etiketėje nurodytų naudojimo reikalavimų, normų ir apribojimų.
Nuo ligų ir kenkėjų registruotus augalų apsaugos produktus rasite www.vatzum.lt. Prieš naudojimą būtina perskaityti produkto etiketę, kurioje rasite visą informaciją apie naudojimo ypatumus ir paribojimus, įspėjimus apie pavojingumą bitėms ir pan.
Prisijunkite prie informacinio portalo www.ikmis.lt!
Nemokamame portale www.ikmis.lt rasite sodų, dažų ir lauko augalų ligų bei kenkėjų prognozavimo modelius. Kenksmingų organizmų plitimas pasėliuose prognozuojamas vadovaujantis meteorologinių stotelių duomenimis, tad sistemoje pateikta informacija yra operatyvi, ir, tikimės, padės priimti teisingus augalų apsaugos sprendimus.
Parengė LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės mokslininkė dr. Alma Valiuškaitė