Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Kad žieminiai augalai lengviau žiemotų

Eugenijus Lukoševičius
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas
2013-09-23

Laikas nepaliaujamai skuba į priekį. Rodos neseniai buvo vasara, po laukus kaip bitės zujo ūkininkų žemės ūkio technika, o dabar jau įpusėjo ruduo ir laukuose vaizdas visai kitoks. Ūkininkai gali lengviau atsikvėpti, pasigrožėti rudeniu. Tačiau negalima pamiršti žieminių augalų. Ar viskas padaryta, kad jie žiemotų lengviau?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

kad-gerai-ziemotu

Svarbu naikinti piktžoles

Visų pirma – piktžolės, kurios stelbia žieminius augalus ir naudoja maisto medžiagas. Žieminiai rapsai, pasėti optimaliu laiku, dabar yra suformavę 6 lapelius. Dalis ūkininkų nuo piktžolių herbicidus naudojo tuoj po sėjos arba rapsams sudygus iki 2–4 lapelių tarpsnio. Tačiau negalime pamiršti, kad žieminių rapsų sėjos metu labai trūko drėgmės, todėl dirviniai herbicidai veikė neefektyviai. Tai gi pasėliuose, kuriuose gausu piktžolių, dar galima naudoti herbicidą Galera.

Kai kurie ūkininkai piktžoles pradeda naikinti tik pavasarį. Tai nėra pats geriausiais variantas, nes ankstyvaisiais vystymosi tarpsniais rapsai vystosi lėtai ir blogai stelbia piktžoles. Jos užima rapsams skirtą plotą ir naudoja drėgmę, šviesą, šilumą, maisto medžiagas.

Registruota ir nemažai herbicidų, kuriuos rudenį galima naudoti žieminių kviečių pasėliuose. Turbūt daugelis ūkininkų pastebėjo, kad žieminių javų pasėliuose pastaruoju metu labai išplito dirvinės smilguolės. Kovoti su šia piktžole pats tinkamiausias metas – ruduo, nes pavasarį jos pradeda vegetuoti anksčiau už javus, o jei pavasaris dar ir drėgnas – labai vėluojama naudoti herbicidus. Šias piktžoles rudenį galime naikinti herbicidais Alister grande, Arelon flussig, Boxer 800 EC, Komplet, Legacy pro. Jei jūsų laukuose smilguolė – reta viešnia, visiškai užtenka Logran 20 WG.

Augalus reikia pamaitinti

Apsaugoję žieminius augalus nuo piktžolių, dar jiems negarantuosime ramaus „miego“ žiemą. Labai svarbu, kad augalai į ramybės būseną „nueitų pavalgę“.

Rudenį augalams labai svarbus manganas ir boras. Boro ypač reikia žieminiams rapsams, nes jis tiesiogiai susijęs su cukraus, kurio kiekis turi įtakos augalų žiemojimui, kaupimusi šaknyse. Vidutiniam apie 3,5 t derliui gauti, reikia apie 400 g boro. Rudenį reikėtų atiduoti apie 25 proc. viso reikiamo kiekio.

Manganas rudenį svarbus ir žieminiams javams, ir žieminiams rapsams, nes jis pagreitina laisvojo vandens patekimą į augalų tarpuląsčius, kuriuose šaldamas vanduo nekelia pavojaus augalams. Rudenį šį mikroelementą (apie 100–150 g/ha) žieminiams javams reikėtų atiduoti tada, kai jie yra krūmijimosi tarpsnio (BBCH 21–23), žieminiams rapsams – apie 150 g/ha, kai užaugina 4–5 lapelius (BBCH 13–15).

Negalima pamiršti ligų

Žieminių rapsų pasėliuose šiuo metu gali pradėti plisti fomozė. Pavasarinis purkšimas nuo šios ligos jau būna pavėluotas. Rudenį kovoti su šia liga galėtume naudodami Juventus 90, Folicur, Orius 250 EW, Zamir 400 EW, Mystic, Cantus, Tebusha 25 EW. Naudodami Juventus 90, Folicur arba Orius 250 EW ir dar pridėję mikroelementų „nušausime“ tris zuikius, t. y. apsaugosime rapsus nuo ligų, pamaitinsime. Be to, šie fungicidai pristabdys rapsų augimą. Jie geriausiai žiemoja, kai augimo kūgelis virš žemės paviršiaus yra pakilęs ne daugiau kaip 3 cm.

Taigi, aptarėme baigiamuosius darbus, kuriuos reikėtų atlikti žieminių augalų pasėliuose. Jei kyla klausimų ir abejonių, ar viską padarėte, kreipkitės į LŽŪKT konsultantus. Kartu ieškosime optimaliausio varianto.