Kovo 29 d., penktadienis | 24

Ką daryti, jei morkas, kopūstus ir svogūnus šiuo metu tebepuola ligos?

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
2022-08-03

Esant palankioms meteorologinėms sąlygoms, morkas, kopūstus ir svogūnus tebepuola ligos.

Morkoms labiausiai kenkia alternariozė


Morkų alternariozė

Morkos šiuo metu yra BBCH 41–44 tarpsnio – šaknies augimas, siekia 10–40 % laukiamo dydžio.

Naudojant fungicidus, svarbu atkreipti dėmesį į didžiausią apdorojimų skaičių per augalų vegetacijos sezoną. Morkoms nuo alternariozės rinktis Azoksistrobiną 250 g/l, purkšti pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, nuo 6-ojo lapo iki pasiekiamas būdingos gūžės (žiedyno) dydis (BBCH 16–49).

Nuo alternariozės, tikrosios miltligės (Erysiphe heracleid) tinka Difenokonazolas 250 g/l. Purkšti profilaktiškai arba pastebėjus pirmuosius ligos požymius, nuo derlingųjų vegetatyvinių augalų dalių vystymosi (šakniavaisio didėjimo) iki visiškos brandos (viso augalo sėklos būdingos spalvos ir kietumo) BBCH 40–89. Purkšti ne daugiau kaip 1 kartą.

Nuo alternariozės, miltligės, iš dalies sklerotinio puvinio:Boskalidas + piraklostrobinas 267 + 67 g/kg, purkšti profilaktiškai arba pastebėjus pirmus ligų požymius. Purškimą, esant reikalui, kartokite po 10–14 dienų. Purkšti galima ne daugiau kaip 2 kartus.

Alternariozė ir kopūstuose

Kopūstai stebėjimo metu yra BBCH 41–43 tarpsnio – gūžių formavimas.

Jei gūžinius kopūstus atakuoja alternariozė (juodoji dėmėtligė), reikėtų purkšti Azoksistrobinu 250 g/l ne daugiau kaip 1 kartą, pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, nuo 6-ojo lapo iki pasiekiamas būdingos gūžės dydis (BBCH 16–49).

Difenokonazolu 250 g/l galimapurkšti vegetacijos metu, pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams ne daugiau kaip 1 kartą. Draudžiama purkšti žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai nuo 4 val. iki 21 val.

Nuo alternariozės, baltųjų rūdžių: Boskalidas+Piraklostrobinas 267+67 g/kg,purkšti profilaktiškai arba tik pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams. Purškimą kartokite po 10–21 d., priklausomai nuo ligos intensyvumo. Purkšti ne daugiau kaip 2 kartus.

Plintant netikrajai miltligei:Propamokarbas+Fluopikolidas 625+62,5 g/l,purkšti profilaktiškai kas 10–14 dienų ne daugiau 3 kartų.

Nuo sausligės (Alternaria spp.), pilkojo (kekerinio) puvinio (Botrytis cinerea), miltligės (Uncinula necator), juodojo puvinio (Xanthomonas campestris): Bacillus subtilis QST 713, Purkšti ne daugiau kaip 6 kartus, kas 10 d. Naudoti iki BBCH 49.

Vėlyvuosius kopūstus puola kandys, baltukai. Pastebėjus kenkėjų ir įvertinus jų žalingumo ribą, reiktų rinktis insekticidus.

Kopūstų alternariozė (juodoji dėmėtligė)

Kai serga svogūnai

Stebėjimo metu svogūnai, sėti iš ropučių, yra BBCH 45–48 tarpsnio – jų laiškai nulinkę, ropelės diametras siekia 50–70 % laukiamo dydžio.

Ropiniams svogūnams nuo netikrosios miltligės apsaugoti tinka Dimetomorfas+ Piraklostrobinas 72+40 g/l, purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 d. Purškiama nuo 3 lapelių tarpsnio iki kol pusės augalų lapų nulinkę (BBCH 13–48). Taip pat galima rinktis Propamokarbą + Fluopikolidą 625+62,5 g/l, purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 d.

Nuo netikrosios miltligės ir alternariozės: Azoksistrobinas 250 g/l, purkšti ne daugiau kaip 1 kartą.

Jei puola lapų dėmėtligė (Botrytis squamosa), netikroji miltligė: Fluazinamas 500 g/l, purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 d., pastebėjus pirmuosius ligos požymius.

Nuo pilkojo (kekerinio) puvinio galima naudotikalio hidrokarbonaą 994,9 g/kg. Purkšti profilaktiškai arba pastebėjus pirmuosius infekcijos požymius. Naudoti jaunų augalų plotuose ir derančiuose laukuose po derliaus nuėmimo. Purkšti ne daugiau kaip 6 kartus, kas 3–7 d. Draudžiama purkšti žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai nuo 4 val. iki 21 val.

Plintant puviniams, rekomenduotinas Boskalidas ir Piraklostrobinas 267+67 g/kg, purkšti ne daugiau kaip 2 kartus, kas 10–14 d.

Nuo lapų dėmėtligės, puvinio (Botryotinia squamosa): Bacillus subtilis QST 713. Purkšti ne daugiau kaip 6 kartus, kas 5 d. (BBCH 12–49).

Ligų prognozavimo modelių duomenys

iMETOS® ligų prognozavimo modelių duomenimis,Pasvalio r. sąlygos morkų atlernariozei yra 100 %. Tuo metu svogūnų kekeriniam puviniui sąlygos siekia 56 %.

Panevėžio r. šiuo metu meteorologinės sąlygos išlieka itin palankios morkų alternariozei ir siekia 67 %, o svogūnų kekeriniam puviniui – 96 %.

Kėdainių r. svogūnų kekeriniam puviniui meteorologinės sąlygos palankios 79 %, o morkų alternariozei – 67 %.

Širvintų r. sąlygos svogūnų kekeriniam puviniui plisti palankios 89 %, morkų atlernariozei – 89 %.

Šakių r. sąlygos svogūnų kekeriniam puviniui plisti šiuo metu siekia 81 %, morkų alternariozės infekcijai – 78 %.

Kauno r. sąlygos morkų alternariozei plisti palankios 78 %, o svogūnų kekeriniam puviniui – 92 %.

Parengė dr. Neringa Rasiukevičiūtė, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas