Kovo 29 d., penktadienis | 24

Iš augalininkystės konsultanto užrašų: augalų būklė Joniškio rajone

Rima Balsytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Joniškio r. biuro augalininkystės konsultantė
2023-05-16

© Agroakademija.lt nuotr.

Pavasaris į Joniškio laukus ateiti neskubėjo. Pirmuosius ženklus pradėjo rodyti kovo 14 dieną, kai vėjas atnešė šiltesnio oro bangą. Kovą buvo lietaus ir sniego, bet tik kovo 20–21 dieną lietus atrakino žemę, medžių ir krūmų pumpurus, leido savaitę pasidžiaugti šiltesniu oru. Svarbiausia – dirvoje buvo drėgmės, net atrodė, kad galėtų džiūti greičiau. Kaip keitėsi situacija pasėliuose?

Prasidėjusi augalų vegetacija nuteikė optimistiškai. Žuvo ar išretėjo pavieniai pasėliai. Oras staigiai nešilo. Nebuvo labai didelių oro temperatūros skirtumų tarp dienos ir nakties. Dirvos buvo šlapokos ir šaltos, bet pavieniai ūkininkai, nelaukdami augalų visiško atsibudimo, pradėjo pasėlius tręšti.

Pastaraisiais metais ūkininkai didįjį darbymetį laukuose pradeda po šv. Velykų, taip ir šiemet (2023-04-11): žiemkenčių tręšimas, sausesniuose laukuose – žirnių, vasarinių miežių, kmynų, cukrinių runkelių sėja.

Balandžio 18–25 naktimis oro temperatūra artėjo prie 0 oC, o dienomis saulė įkaitindavo virš 20 oC, buvo vėjuota, pūtė stiprokas, sausas, šiltas pietinių krypčių vėjas. Vėjas ir saulė intensyviai džiovino dirvos paviršių, nors gilesniuose sluoksniuose dar buvo šlapia.

Dirvos paviršius įšilo iki reikiamos temperatūros dirvos mikroorganizmų ir bakterijų veiklai, augalams pasiimti maisto medžiagas susidarė palankios sąlygos.

Dirvos paviršiuje drėgmės trūksta nuo balandžio III dekados. Jos padaugėdavo tik po lietaus. Drėgmė dirvoje sparčiai seko: nuo balandžio 18 d., kai 10 cm gylyje buvo 15,07 proc., gegužės 2 d. – 7,33 proc., gegužės15 d. – 3,24 procento. Gilesniuose dirvos sluoksniuose gegužės 15 d. drėgmės situacija tokia: 20 cm gylyje – 6,59 proc. (2023-05-08 buvo 9,34 proc.), 30 cm – 15,34 (2023-05-08 buvo 19,94) procento.

Vegetacijos laikotarpiu augalams palankiausios sąlygos yra tada, kai dirvožemio drėgmė būna ne mažesnė kaip 16–18 proc. Kai drėgmė sumažėja iki 10–11 proc., augalai pradeda vysti. Tokiomis sąlygomis pavasarį pasėti augalai (ypač rapsai – jų sėklos dygsta tiktai sugėrusios 60 proc. jų svorio vandens kiekį) nevienodai ir ilgai dygsta. Žiemkenčiai geriau išnaudoja pavasario drėgmę ir net tada, kai jos kiekis sumažėja iki augalų vytimo ribos.

2023-04-11 žieminiai kviečiai Etana‘ nuteikė optimistiškai

Balandžio 24 d. optimizmas pradeda kristi, o gegužės 15 d. pradeda nykti šoniniai ūgliai

Esant tokioms dirvos sąlygoms, sudėtinga ir piktžolių kontrolė pasėliuose. Net ir žieminiuose javuose galime sulaukti antros piktžolių bangos, kai kibiuosius lipikus reikės naikinti vamzdelėjimo tarpsniu. Vasarojuje situacija turėtų būti geresnė, jei lietus vėl neaplenks mūsų rajono.

Trūkstant dirvoje drėgmės, augalai negali paimti reikalingų maisto medžiagų augimui ir vystymuisi, praranda atsparumą plintančioms ligoms. Vasarojaus geresnės augimo sąlygos yra pasėliuose, pasėtuose II balandžio dekadą į skustą dirvą. Taigi, ne visi gelstantys javų lapai rodo ligų plitimą. Gali būti, kad augalus reikia papildomai pamaitinti per lapus.

Išsamią informaciją apie padėtį laukuose galite rasti prisigungę prie IKMIS, o ūkininkų klausimų augalininkystės konsultantai laukia rajonų ir savivaldybių biuruose visoje Lietuvoje.