Kovo 19 d., antradienis | 24

IKMIS: žieminių rapsų pasėliai Panevėžio ir Skuodo rajonuose

LŽŪKT informacija
2022-11-29

Kaip ir kasmet, Konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai vyksta į laukus apžiūrėti žieminių rapsų ir žieminių kviečių būklės. Šįkart kviečiame pasižvalgyti po Panevėžio ir Skuodo rajonų žieminių rapsų pasėlius.

Panevėžio r. Atrodo, tikbaigėsi dar vienas sezonas ir jau prasidėjo naujas. Praėjęs sezonas, kaip jau įprasta, buvo neeilinis, žemdirbiams kėlė daug nerimo, iššūkių ir reikalavo ieškoti naujų sprendimų būdų.

Nors žiema praėjo be didesnių problemų, pavasaris buvo išskirtinis – šaltas, nors drėgmės pakako, net balandį ir gegužę fiksuotos šalnos, todėl vėsūs orai trukdė augalams normaliai vystytis. Atėjus vasarai, vietoje norimos šilumos birželį sulaukėme labai daug lietaus, daugelyje šalies rajonų paskelbtas ilgas lietingas periodas, kuris tęsėsi beveik iki liepos pabaigos. Prašydami sausesnių orų per javapjūtę, ūkininkai šiek tiek persistengė. Nors per javapjūtę beveik nebuvo kritulių, tačiau ruošiantis rapsų sėjai pradėjo trūkti drėgmės. Rapsų sėja buvo sunki, augalai netolygiai dygo, net taikant įvairias sėjos technologijas, todėl kai kuriuos laukus teko atsėti.

Kviečių sėja vyko sklandžiai, nors kai kur krituliai sutrukdė pasėti optimaliais terminais. Rudens pradžioje, kaip įprasta, pasitaikė rytų su šalnomis, tačiau naujas sezonas prasidėjo taip pat neįprastai ilgu ir šiltu rudeniu. Kaip toks ruduo paveiks augalų užsigrūdinimą, matysime tik pavasarį, o dabar galime įvertinti, kaip augalai pasiruošę sutikti žiemą šiandien.

Stebėti žieminiai rapsai ‘LG Arnold’, kurie pasėti 2022-08-27 po vasarinių miežių. Žemė dirbta minimaliai. Bendras pasėlio vaizdas neblogas, vietomis, ypač lauko viduryje, matosi retoki ir ne tokie stiprūs augalai, tačiau visiškai tuščių vietų lauke nėra. O pasėlio netolygumas šiais metais – įprastas reiškinys, kurį sukėlė nepalankios sąlygos sėjos metu.

Pasėlis nebuvo tręštas mineralinėmis trąšomis. Vienaskiltėms piktžolėms naikinti rugsėjo 13 d. ir 28 d. naudotas herbicidas Pantera 0,6 norma, dviskiltėms piktžolėms naikinti spalio 5 d. – Belkar 0,25 ir Metazamix 0,8 normomis.

Pasėlis dėl netolygaus sudygimo nevienodai išsivystęs: nuo labai stiprių iki smulkučių augalų. Pasėlis vidutiniškai atrodo taip: 52 augalai kvadratiniame metre (skaičiuojant visus rapsus), augalai turi po 8 lapelius, augimo kūgelio aukštis – 5 mm, o šaknies storis – 6 mm. Apibendrinant galima sakyti, kad augalai pasiruošę žiemai, visi parametrai atitinka bent jau minimalius reikalavimus.

Palyginus nedaug, bet vis tiek buvo rasta ir ligų: 5 proc. buvo aptikta fomozės ir 20 proc. alternariozės dėmių. Kenkėjų taip pat labai nedaug, tik 5 proc. augalų buvo pažeisti kopūstinio šakninio paslėptastraublio ir 10 proc. minamusės lervų.

Žieminiai rapsai LG Arnold apie 10 proc. pažeisti minamusės lervų

5 proc. žieminių rapsų LG Arnold pasėlio pažeisti kopūstinio šakninio paslėptastraublio

Nors ir sunki pradžia, tikėkimės, kad augalai sėkmingai peržiemos ir duos gerą derlių.

Skuodo r. Šiais metais rugpjūtis rapsų sėjai nebuvo iš palankiausių – drėgmės trūkumas didelis, buvo baimės, jog visai nepavyks pasėti. Nemažai ūkininkų tebetaiko tradicinį žemės dirbimą. Dėl drėgmės trūkumo plūgas tiesiog paviršių braukė ir nelindo į žemę. Kam pavyko įtilpti į sėjos terminus, tai susidūrė su dygimo problema: rapsai sunkiai dygo ir taip išnaudojo daug energijos. Kam rapsų sėja nusitęsė į rugpjūčio galą, labai nenusiminė, kadangi gavo lietaus ir rapsai daug greičiau sudygo.

Stebėtas ‘Dominator’ veislės žieminių rapsų pasėlis. Rapsai pasėti su juostine sėjamąją 35 cm tarpueiliais, po sėkla įterptos NPK trąšos ir dar kartu su sėkla įterptos microstart trąšos, kad augalas greičiau pradėtų gauti maisto medžiagų.

Bendras žieminių rapsų ‘Dominator’ pasėlio vaizdas yra gražus, ir rapsai yra pasiruošę peržiemoti

Rapsų laukas nėra lygus, todėl tai pasėlis netolygiai sudygęs. Dėl likusių šiaudų liekanų tarpueiliuose piktžolių matyti mažai. Bendras pasėlio vaizdas yra gražus, ir rapsai yra pasiruošę peržiemoti.

O kokia žiemkenčių situacija Jūsų rajone?

Šiuo metu Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai vertina žiemkenčių būklę ir jų pasiruošimą žiemoti. Visa informacija skelbiama IKMIS. Prisijunkite.

Sistemoje rasite nuolat atnaujinamą informaciją apie pasėlių situaciją savo rajone ir visoje Lietuvoje.
Visos IKMIS paslaugos nemokamos ir prieinamos bet kuriam, turinčiam interneto ryšį. Individualios konsultacijos su LŽŪKT augalininkystės konsultantais –
www.ikmis.lt.

Informaciją rengė: Modestas Makaveckas ir Marius Jakumas, LŽŪKT augalininkystės konsultantai