Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Glifosato turinčius augalų apsaugos produktus kitais metais dar naudosime

2022-12-08

Europos Komisija 2022 m. gruodžio 2 d. pratęsė augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių glifosato, naudojimą Europos Sąjungoje iki 2023 m. gruodžio 15 d.

Daugelį glifosato turinčių herbicidų leidžiama naudoti tik piktžolėtuose pasėliuose siekiant sunaikinti žaliuojančias (vegetuojančias) piktžoles, kurias būtina nupurkšti ne vėliau kaip likus 10–14 kalendorinių dienų (priklauso nuo konkretaus naudojamo AAP) iki pjūties. Liepos–spalio mėnesiais Augalininkystės tarnybos specialistai kasmet atidžiai stebi, ar tokie herbicidai pasėliuose naudojami tik kovai su piktžolėmis, ar laikomasi AAP etiketėje nustatyto naudoti termino iki derliaus dorojimo.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Valstybinė augalininkystės tarnyba informuoja, kad ypač didelis dėmesys skiriamas grikiams, kurie jokiame augimo tarpsnyje negali būti apdoroti glifosato turinčiais herbicidais. Gavus skundą apie galimai netinkamą AAP naudojimą, nedelsiant atliekamas išsamus ūkio patikrinimas. Nustačius pažeidimus dėl netinkamo glifosato turinčių AAP naudojimo, ūkio subjektams (ūkininkams) taikoma administracinė atsakomybė, informacija apie pažeidimus perduodama Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kuri remdamasi savo tvarka mažina paramos išmokas. Apie galimai užterštą žemės ūkio produkciją taip pat informuojama Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri prireikus atlieka augalinės produkcijos tyrimus ir pagal kompetenciją pažeidėjams taiko sankcijas. Pastebima, ūkininkai tampa sąmoningesni, pažeidimų skaičius mažėja

Pratęstas glifosato turinčių AAP naudojimas

Šiuo metu Lietuvoje profesionaliam naudojimui registruoti 27 AAP, kurių sudėtyje yra glifosato, ir 9 AAP, skirti daržininkams mėgėjams. Daugelio Lietuvoje registruotų AAP, sudėtyje turinčių glifosato, paskirtis – naikinti daugiametes ir vienametes vienaskiltes bei dviskiltes piktžoles prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose, žirnių, linų, žieminių ir vasarinių rapsų pasėliuose, pūdymuose, taip pat – laukuose po derliaus nuėmimo bei vaismedžių pomedžiuose, miškuose ir ne žemės ūkio paskirties plotuose.

Parengta pagal Valstybinės augalininkystės tarnybos informaciją