Kovo 29 d., penktadienis | 24

Genetiškai modifikuotų organizmų Lietuvoje neaptikta

2023-01-11

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) kasmet vykdo žemės ūkio augalų pasėlių, siuntų ir Lietuvoje prekiaujamų gėlių rinkos, kurioje yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priemaišų, stebėseną. Pateikiami praėjusių metų rezultatai.

Imti mėginiai pasėliuose ir gėlių

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš šiais metais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje. Daugiausiai grūdinių augalų auginama derlingiausiuose šalies regionuose, todėl daugiausiai mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių paėmė Šiaulių, Kauno ir Vilniaus bei Klaipėdos ir Panevėžio regioninių skyrių specialistai. Kituose regionuose šiais metais genetinės modifikacijos tyrimams imta po kelis mėginius.

Iš rinkoje prekiaujamų gėlių šiais metais paimti rožių ir tikrųjų gvazdikų (melsvos ar mėlynos spalvos) bei petunijų (tarp jų – iš gausiažiedžių petunijų ir iš darželinių petunijų, kurios turėjo galimai genetiškai modifikuotai veislei būdingų požymių, siuntos) mėginiai. Tyrimai parodė, kad ir šiais metais Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir šalies rinkoje prekiaujamose gėlėse GMO priemaišų nerasta.

Genetinės modifikacijos tyrimams 2022 m. paimtų mėginių žemėlapis

Skirtingų rūšių pasėlių bei rinkoje prekiaujamų gėlių mėginiai vaizduojami vis kita spalva:

  • juoda spalva – iš rapsų pasėlių,
  • žalia spalva – iš kukurūzų pasėlių,
  • oranžine spalva ­ iš kviečių pasėlių,
  • šviesiai ruda spalva – iš cukrinių runkelių pasėlių,
  • vyšnine spalva – iš liucernų žolynų pasėlių,
  • tamsiai ruda spalva – iš bulvių pasėlių,
  • žalsva spalva – iš sėjamųjų linų pasėlių,
  • violetine spalva – iš sojos pasėlių,
  • geltona spalva ­ iš rinkoje prekiaujamų gėlių.

Situacija pasienyje

Šių metų kovo 25 d. Augalininkystės tarnybos Medininkų kelio pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos posto specialistai, atlikdami į Lietuvą įvežamų ir mūsų šalies teritorija į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis vežamų žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų bei dauginamosios medžiagos krovinių stebėseną, paėmė sėjamųjų linų sėmenų krovinio (produkcijos kilmės šalis Rusijos Federacija) mėginį, skirtą genetiškai modifikuotiems organizmams ištirti. Tyrimus atlikto Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai, kurie sėjamųjų linų mėginyje ir aptiko genetiškai modifikuotų priemaišų. Kadangi krovinys buvo skirtas Vokietijai, apie tyrimo rezultatus pranešta šios valstybės kompetentingai kontrolės institucijai, taip pat – Europos Komisijai, kuri koordinuoja visų valstybių narių veiksmus, siekiant išvengti neįteisintų genetiškai modifikuotų augalų, augalinės produkcijos ar dauginamosios medžiagos plitimo.

Produkcijoje nustačius genetiškai modifikuotų priemaišų, 2 metus nuo laboratorinių tyrimų atlikimo dienos (genetiškai modifikuotų priemaišų nustatymo dienos) visi konkrečios įmonės, kurios siuntoje nustatyta genetiškai modifikuotų priemaišų, nauji kroviniai (ne tik sėjamųjų linų, bet ir kitų augalų rūšių, atsižvelgiant į GMO sąrašą) privalo būti patikrinti ir turėti dokumentą, įrodantį, kad krovinys buvo patikrintas akredituotoje laboratorijoje ir jame genetiškai modifikuotų priemaišų nerasta. Jeigu tokių dokumentų nebus, Augalininkystės tarnybos specialistai privalės paimti mėginį, o tyrimo išlaidas turės apmokėti krovinio savininkas arba jo įgaliotas asmuo. Neįvykdžius išdėstytų sąlygų, krovinys į ES teritoriją nebus įleistas.

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija