Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Efektyvi vasarinių miežių apsauga nuo ligų: išsaugotas ir gausesnis derlius

BASF Agro Lietuva informacija
2022-05-12

Vasarinių miežių derliaus potencialas, visų pirma, priklauso nuo auginamos veislės, sveikos sėklos ir pasirinkto beico, sėjos optimaliu laiku, tinkamo tręšimo. Tačiau neapsaugojus pasėlių nuo grybinių lapų ligų, rizikuojame netekti ženklios derliaus dalies.

Su sėkla plinta nemažai žalingų miežių ligų pradų. Tai – dulkančiosios ir kietosios kūlės, tinkliškoji dryžligė, ramularija ir kt. Tinkamai parinkti beicai gerai apsaugo augalus nuo kūlių ir nuo ankstyvos tinkliškosios dryžligės infekcijos, tačiau beveik nekontroliuoja ramularijos ir vėlesnių, oru plintančių ligų: dryžligės, rinchosporiozės ar miltligės bei smulkiųjų rūdžių infekcijų.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

„Fungicidų naudojimas nuo vasarinių miežių lapų ligų kasmet duoda apčiuopiamą derliaus priedą. Bamblėjimo pradžioje (BBCH 30–32) fungicidai, apsaugodami augalus nuo ligų, padeda jiems išsaugoti besiformuojančius šoninius ūglius ir būsimas varputes, vamzdelėjimo tarpsniu (BBCH 41–49) prailgina žalių lapų išsilaikymą ir pagerina grūdų užsipildymą, padidėja 1000 grūdų masė ir saiko svoris“, – sako BASF agronomas vadybininkas Rimantas Petrauskas.

Nuo pat ūkininkavimo pradžios, jau beveik 30 metų kiekvieną sezoną miežius auginantis Vilkaviškio r. ūkininkas Romaldas Vaišnys sako, kad miežiams pavojingiausios lapų ligos.

„Be fungicidinės apsaugos išauginti geresnį miežių derlių sunku“, – sako R. Vaišnys. Pernai jis miežių sėklas kartu su įprastu beicu dar apdorojo ir nauju fungicidiniu beicu Systiva®. „Pirmojo pasėlių purškimo fungicidais nebereikėjo. Liko tik nueiti į lauką pažiūrėti, kokia situacija. Apsauga buvo išlaikyta labai ilgai, netgi iki 8 savaičių“, – apie praėjusio sezono patirtį pasakoja ūkininkas.

Vėlesniuose miežių augimo tarpsniuose, kaip įprasta pagal technologiją, teko panaudoti fungicidą. „Mačiau, kad norint ir toliau išlaikyti žalius lapus ir gauti didesnį derliaus priedą reikia fungicido. Naudojau Syrex, gal net labiau profilaktiškai. Augalai buvo žali, gražūs, apsaugoti iki javapjūtės“, – pasakoja R. Vaišnys.

Pasak R. Petrausko, vien dėl Systiva® panaudojimo jau galima tikėtis iki 200–500 kg iš hektaro miežių grūdų derliaus priedo, o dar sutaupoma laiko ir darbo sąnaudų.

Kokius sprendimus pasirinkti, siekiant efektyviai apsaugoti vasarinius miežius nuo ligų ir gauti derliaus priedą?

Pirmasis (T1) miežių pasėlių purškimas fungicidais bamblėjimo tarpsniu (BBCH 30–32) apsaugo augalus nuo ankstyvos tinkliškosios dryžligės ir miltligės infekcijos. Šiuo metu fungicidus naudoti reikia, jeigu ligos pasėliuose pradeda plisti anksti. Tačiau jeigu sėkla buvo beicuota su Systiva® ir beicu Kinto® Plus, galima netaikyti pirmojo miežių pasėlių purškimo fungicidu, nes Systiva® beicas turi ilgalaikį poveikį nuo lapų ligų.

Jeigu miežių sėkla buvo beicuota kitais, mažesnio sisteminio efektyvumo beicais ir anksti pradėjo plisti tinkliškoji dryžligė, T1 purškimas reikalingas, nes tuo metu formuojasi varputės ir šoniniai ūgliai, o jų kiekis tiesiogiai priklauso nuo augalo sveikatos. Ligų nusilpnintas augalas atmeta tiek varputes, tiek šoninius ūglius. T1 purškimui puikus pasirinkimas būtų Syrex0,5 l/ha.

Antrasis (T2) purškimas, prieš miežių išplaukėjimą (BBCH 41–49) yra pagrindinė vasarinių miežių pasėlių apsauga nuo tinkliškosios dryžligės, ramularijos, rinchosporiozės ir rūdžių. Šio purškimo tikslas – kuo ilgiau išsaugoti sveikus augalų lapus, siekiant gauti didesnį grūdų derlių, padidinti grūdų masę bei užsipildymą, prailginant lapijos žaliavimo laiką. Priešingai negu kviečių, miežių antrieji lapai yra svarbesni grūdų užsipildymui nei vėliaviniai, nes pastarieji daugumos veislių būna gana maži.

Rekomenduojame miežių pasėliuose naudoti fungicidą Balaya® 0,5 l/ha (jei beicavimui buvo naudota Systiva®) arba 0,5 l/ha Syrex. Tai yra sisteminiai fungicidai, turintys apsauginį ir gydomąjį poveikį, skirti miežių apsaugai.

Purškiant miežių pasėlius vieną kartą per sezoną rekomenduojame naudoti 0,75 l/ha Syrex.

Reikia ir augimo reguliatorių

Kartu su fungicidais Balaya® arba Syrex tikslinga panaudoti ir augimo reguliatorius. Pirmo T1 purškimo metu bamblėjimo pradžios tarpsniu (BBCH 30-32) jį reiktų naudoti mišinyje su augimo reguliatoriais Medax® Top + Turbo 0,4–0,5 l/ha ar Medax® Max 0,2–0,3 kg/ha.

Pagrindinio T2 purškimo metu, prieš pasirodant pirmiesiems akuotams (BBCH 39–49), rekomenduojame fungicidus naudoti mišinyje su Terpal® 1,0 l/ha.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus.

Dėl produktų naudojimo kreipkitės į BASF agronomus. Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.