Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Dėl situacijos, susidariusios gegužės 12 d. iškritus sniegui

Šį ankstyvą rytą visus nustebino vaizdas už lango – sniegas. Koks jo poveikis žemės ūkio augalams?

Žieminiai rapsai žydi jau antrą savaitę. Tokiu metu patirtas stresas gali pakenkti žiedadulkių, ankštarėlių formavimuisi. Tik būtų daug blogiau, jeigu sniegą lydėtų trumpalaikės stiprios arba kelias dienas trunkančios mažesnės šalnos. Šiuo metu apžiūrėję žiedyną, matome, kad žiedai neparudę, jų spalva nepakito. Tačiau sniegas yra šlapias ir sunkus, jo iškrito daug. Augalams sunku atlaikyti tokį svorį, dėl to silpnesni šoniniai stiebai nulinko, o kai kurie ir nulūžo. Įdienojus, kylant temperatūrai, sniegas tirpsta ir krenta žemyn, todėl gali pažeisti žemiau esančius stiebus.

Taigi rytą susidariusi situacija didelės žalos rapsų pasėliams nepadarė. Dabar reikia stebėti, kaip tirps sniegas, kiek šakų nulauš, nuo to priklausys ir derliaus nuostoliai. Žieminiai rapsai turi savybę atauginti prarastus stiebus. Jeigu pagrindiniai stiebai aplaužyti, šoniniuose stiebuose besivystančios ankštaros šiek tiek turėtų kompensuoti praradimus. Akivaizdu, kad oro temperatūra kyla, saulė šypsosi ir padeda augalams atsigauti ir atsitiesti.

Žieminiai javai jau pasiekę bamblėjimo tarpsnį, o kai kurie jau leidžia vėliavinį lapą. Taigi žieminių javų pasėlyje taip pat viskas priklauso nuo to, kokio storio sniego danga. Jei pasėlio neišguldė ir augalų mechaniškai nepažeidė – didesnių nuostolių nebus. Reikia laukti, kol nutirps sniegas, tada dar kartą įvertinti pasėlių būklę ir padarytą žalą. Savo rajono pasėlių būklę galite stebėti prisijungę prie sistemos IKMIS.

Oper. Egidijus Vilkevičius Redakt. Jolanta Dalia Abarienė

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2020 m. gegužė