Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Artėja herbicidų naudojimo metas

Jurgita Jonikaitė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Raseinių r. biuro augalininkystės konsultantė
2016-02-28

Artėja pavasaris ir vasara – kiekvieno ūkininko intensyvaus darbo laikas. Pats metas pasirūpinti herbicidais, apsaugančiais pasėlius nuo piktžolių. Tai vienas iš svarbiausių darbų, užtikrinantis didesnį kultūrinių augalų derlių, kuris esant vidutiniam piktžolėtumui gali sumažėti 8–10 procentų.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Tinkamai parinkę augalų apsaugos priemones, galime padindinti kultūrinių augalų derlių, sumažinti grūdų džiovinimo ir valymo išlaidas, palengvinti derliaus nuėmimą.

Valstybinės augalininkystės tarnybos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje registruoti 334 augalų apsaugos produktai, skirti profesionaliajam naudojimui, iš jų 157 herbicidai, kurių 41 sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato.

Visų šių produktų naudojimo tikslas – išnaikinti piktžoles, dėl maisto medžiagų, šviesos, vandens konkuruojančias su kultūriniais augalais. Net ir kultūrinis augalas gali būti piktžolė kito augalo pasėlyje, pavyzdžiui, rapsų pabiros javuose.

Kada ir kuo purkšti?

Rudenį žieminiai javai purškiami tik tuomet, kai pasėlis yra stelbiamas, sudygta daug pabirų ir dviskilčių ar vienaskilčių piktžolių. Tik nereikėtų pamiršti, kad kai kurios piktžolės dygsta ir rudenį, ir pavasarį, todėl pavasarį gali tekti dar kartą pasėlius purkšti augalų apsaugos produktais.

Rudeninį rekomenduojama purkšti, kai javai yra nuo 1 iki 3 lapelių tarpsnio. Jei purškiama tik nuo dviskilčių piktžolių ir pabirų, užtenka naudoti herbicidus Logran ar Legacy 500 SC. Jei pasėlyje daug sudygusiu vienaskilčių piktžolių – dirvinių smilguolių, tuščiųjų avižų, vienamečių miglių, reikėtų naudoti Arelonflussig, Boxer (dirvinis herbicidas, naudojamas po sėjos iki sudygimo). Nuo smilguolių labai veiksmingi herbicidai Alister Grande, Legacy Pro, Komplet.

Pavasarį ir žieminių, ir vasarinių javų pasėliai turėtų būti purškiami tik tuomet, kai išsiaiškinama piktžolių botaninė sudėtis ir parenkamas tinkamiausias herbicidas.

Norint išnaikinti dviskiltes piktžoles: balandas, šunramunius, dirvines čiužutes, žliūges, kibiuosius lipikus, usnis, garstukus, notreles, tinkami herbicidai yra Arrat, Lintur 70 WG, Mustang, Trimmer, Tomigan, Sekator, MCPA super, Banvel 4S, Biatlon 4D ir kt. Jei pasėlyje yra smilguolių ar tuščiųjų avižų, reikėtų naudoti herbicidus Puma universal, Axial 50 EC, Foxtrot 69 EW, Tombo. Jei kviečių pasėlyje išplito paprastieji varpučiai, efektyvu naudoti herbicidą Attribut, o migles pasėlyje gali įveikti Hussar Activ OD.

Lietuvoje registruotų herbicidų naudojimo laikas javų pasėliuose yra ilgas, nuo 2–3 lapelių tarpsnio iki vėliavinio lapo pasirodymo, todėl įvertinus botaninę piktžolių sudėtį, svarbu nustatyti ir kultūrinių augalų bei piktžolių augimo tarpsnį. Nes tik tinkamu laiku panaudojus herbicidus, galima gauti laukiamų rezultatų.

Piktžolėms rapsų pasėliuose naikinti dauguma Lietuvoje registruotų herbicidų naudojami po sėjos arba jiems esant lapų vystymosi tarpsnio BBCH 0–14. Jei naudojami po sėjos, didesnis efektyvumas bus pasiektas, kai gerai paruoštas dirvožemis, susmulkinti ir įterpti šiaudai, privoluoti grumstai, o dirvos paviršius drėgnas. Tik reikia žinoti, kad norit tausoti gamtą dirvinių herbicidų reikėtų vengti smėlio dirvožemiuose. Esant tokioms sąlygoms, reikėtų naudoti Brasan 540 EC, Butisan Avant, Butisan 400, Butisan Kombi, Butisan Start, Kalif 360 CS, Kalif mega, Nimbus SE, Sultan 500, Sultan super, Teridox 500 EC. Šių herbicidų sudėtyje yra metazachloro ir dimetachloro veikliųjų medžiagų. Purškimas šiais herbicidais iki rapsų sudygimo aktualiausias laukuose, kuriuose gali išplisti čiužutės, garstukai, našlaitės.

Jei dirvinio veikimo herbicidais pasėlio nepavyko nupurkšti dėl netinkamų sąlygų, reikėtų kultūriniams augalams esant ankstyvo lapų vystymosi tarpsnio naudoti kitus herbicidus, juos pasirinkus pagal pasėlyje išplitusių piktžolių botaninę sudėtį.

Jei lauke sudygo vienaskiltės piktžolės – paprastieji varpučiai, tuščiosios avižos, smilguolės, rietmenės, žieminiai rapsai, javų pabiros, reikėtų naudoti pesticidus Pantera 40 EC, Targa super, Agil 100 ar Focus ultra.

Kuomet vyrauja dviskiltės piktžolės – usnys, pienės, rugiagėlės, lipikai, notrelės – rinkitės herbicidus, savo sudėtyje turinčius klopiralido, tai yra Galera arba Lontrel 720 SG.

Piktžolių kontrolės tikslas – ne tik jas sunaikinti, bet ir išvengti jų rezistentiškumo. To siekti galime tik naudodami skirtingų veikliųjų medžiagų produktus ir tinkamai atlikdami visus augalų auginimo technologinio proceso darbus nuo dirvos paruošimo iki derliaus nuėmimo.

Kiekvienais metais vis labiau didėja žemės ūkyje sunaudojamų herbicidų kiekiai. Daugiausia pagal veikliąja medžiaga naudojama augimo reguliatorių ir herbicidų, kurie teršia mūsų aplinką. Tausokime gamtą tinkamai pasirinkę pesticidus ir taupiai juos naudodami.