Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Ar vėl tikėtis juodų varpų žieminių kviečių pasėliuose?

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro informacija
2022-07-12

Ar vėl tikėtis juodų varpų žieminių kviečių pasėliuose? Panašu, kad taip, tik šį kartą varpų pajuodavimui įtakos turės ir javų bakteriozė.

Ūkininkai kviečių pasėliuose mato ant varpų žvynelių pailgus, tamsiai violetinius beveik juodos spalvos dryželius. Tokie vizualūs požymiai labiausiai būdingi javų bakteriozei, nors neįgudusia akimi galima supainioti su varpų septorioze ir net varpų fusarioze (grybinės ligos), melonioze (abiotinis veikslnys, kai trūksta augalui vario).

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Sąlygos palankios

Javų bakteriozei plisti labai palanku, kai vyrauja drėgni, saikingai šilti orai, o šie metai ir pasižymi tokiomis sąlygomis, todėl ligos paplitimas, bent jau vertinant pagal vizualius požymius, tikėtinas. Be meteorologinių sąlygų, kaip rizikos veiksniai įvardijama vėjas, kruša, šalnos, rasos trukmė bei veislės jautrumas.

Mažėja derlius

Derlius dėl javų bakteriozės paprastai prarandamas dėl sumažėjusio grūdų skaičiaus varpoje ir jų svorio. Ligos protrūkio metais augalai gali neužmegzti grūdų ir dėl to galima visiškai prarasti derlių. Neužsimezgus grūdams varpos anksti sunyksta, jas apninka įvairūs saprofotiniai grybai, kurių atsiradimo priežastys jau paminėtos. Tokiuose pasėliuose javams pradėjus bręsti išryškėja pajuodusios varpos.

Dėl javų bakteriozės įtakos kviečių produktyvumui kai kuriose mokslinėse publikacijose minima, kad ši liga beveik neturi įtakos grūdų derliui, kiti autoriai nurodo 10 proc. derliaus sumažėjimą, o gausiai ligai išplitus netenkama ir 40–50 proc. derliaus.

Tad ar tikėtis šį sezoną juodų varpų žieminių kviečių pasėliuose? Taip. Ir tik viena iš priežasčių gali būti jau aprašyta problema – javų bakteriozė. Varpų juodligė javų pasėliuose gali išryškėti ir dėl daugelio kitų priežasčių: pašaknio ligų, varpų fuzariozės, mechaninių ar cheminių pažeidimų ir kt. Tą galima suprasti tik stebint pasėlius viso sezono metu.

Informaciją parengė Dr. Roma Semaškienė, dr. Akvilė Jonavičienė, dr. Skaidrė Supronienė, LAMMC.