Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Anksčiau pasėję – nesigailėsite

Dr. Alfonsas Malinauskas
Lietuvos artojų asociacijos prezidentas
2013-04-29

Sulaukėme vėlyvo pavasario, teks labai sparčiai suktis atliekant pavasario sėją. Kaip beskubėtume, nevalia pamiršti žemės dirbimo ypatumų.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Žemdirbiai labai dažnai klausia, kada gi pavasarį galima pradėti dirbti žemę. Dirvas ruošiant pavasario sėjai, negalima pamiršti, kad Lietuvoje pavasariai dažniausiai būna sausi, o drėgmė būtina augalų sėkloms sudygti. Taigi dirvą reikia įdirbti kuo ankščiau, kai tik į ją galima įvažiuoti. Tinkamiausias laikas ją dirbi, kai dirvožemis pasiekęs „fizinę brandą“ ir žemė nekimba prie batų ar traktoriaus ratų. Lengvas dirvas pavasarį galima pradėti purenti ir drėgnesnes, nes jų grumsteliai pradžiuvę sutrupa. Sunkesnės dirvos turi būti normalaus drėgnumo, kad dirbant gerai trupėtų ir neliptų prie padargų.

Profesorius Petras Vasinauskas mokė, kad žemę galima dirbti tada, kai ją suspaudus delne, pakėlus iki juosmens ir paleidus, – grumstai subyra. Svarbi ir dar viena sąlyga – nustatyti žemės brandą reikia tame gylyje, kuriuo bus purenama dirva, nes pavasarį pagal žemės paviršiaus džiovimą 3–8 cm gylyje kartais negalima tiksliai nustatyti žemės brandos. Tai bus svarbu šiemet, kai pavasaris labai vėluoja. Gali būti, kad saulė staigiai džiovins dirvą, tada dirvos pluta bus sausa, o žemė 3–8 cm gylyje – dar labai drėgna.

Jei laukas džiūsta vienodai, jį reikėtų dirbti ištisai, jei nevienodai, – atrankiniu būdu. Tai labai svarbu kalvotose vietose, nes pavėlavus įdirbti kalvos viršūnę ir pietinį šlaitą, dirva gali perdžiūti. Kuo anksčiau reikia įdirbti priesmėlius, nes pavasarį iš jų greitai išgaruoja drėgmė.

Svarbu atsižvelgti į tai, kad daugumos mūsų auginamų augalų derlius daugiau priklauso nuo sėjos ankstumo, o ne nuo priešsėjinio žemės dirbimo. Taigi ruošiant dirvas pavasarį, labai svarbu kuo anksčiau lauką įdirbti ir apsėti.

Ypatingas dėmesys sėklos guoliui

Norint mažesniu sėklų kiekiu užsėti 1 ha ir siekti gausaus derliaus, labai svarbu tinkamai paruošti sėklos guolį. Visada svarbu atsižvelgti į mokslininkų rekomendacijas ir stengtis jų laikytis. Taigi mokslininkai rekomenduoja sėklos guolį ruošti tokio gylio, kokiame bus sėjamos augalų sėklos, o jas užžerti rūšiuotais pagal dydį dirvožemio grumsteliais. Po sėklomis, ten, kur augs pirminės augalų šaknelės, žemė neturi būti puri. Dar geriau, jei sėjos metu sėklos šiek tiek įterpiamos į nepurentą dirvos sluoksnį. Norint įvykdyti šį teorinį reikalavimą, reikia, kad arimas būtų aukščiausios kokybės. Arimo riekių keteros virš pagrindinio arimo turi būti iškilusios kiek galima vienodesniu aukščiu, riekės tiesios, o vagų gylis tarp atskirų riekių – kiek galima vienodesnis.

Tinkamiausi – kombinuoti padargai

Dirvožemio grumstus pagal dydį skirsto daugelis žemės dirbimo padargų, net ir paprastas akėčvirbalis. Tačiau pats tinkamiausias padargas aprašytam sėklos guoliui suformuoti yra kombinuotas agregatas, kuriame yra lyginimo lenta, 5 eilės purenančiųjų noragėlių, lystveliniai volai. Priešsėjiniu žemės dirbimu siekiama, kad sėklos sudygtų greitai ir vienodai. Kombinuotais padargais pasiekiamas pagrindinis tikslas – vienu agregato važiavimu per lauką paruošiamas sėklos guolis ir pasėjama. Tai labai pažangus dirvų ruošimo būdas – dirbant žemę, sėklos iš karto patenka į drėgną dirvą. Kombinuotas žemės dirbimo agregatas vienu važiavimu atlieka lyginimo, purenimo ir sutankinimo funkcijas. Taip įdirbus dirvą, mažiausiai išgarinama drėgmės, reikalingos sėkloms sudygti. Yra žinoma, kad nuo žemės pavasarinio įdirbimo iki sėjos negali praeiti daugiau kaip 4 val., pažeidus šią taisyklę, dirva greitai išdžiūsta. Be to, dirbant kombinuotais agregatais, sumažėja dirvos suslėgimo pavojus, nes mažiau kartų tenka važiuoti per lauką, padidėja darbo našumas, taupomas pavasario sėjos laikas, sumažėja kuro sąnaudos.

Labai svarbu pasėti kuo anksčiau, tada augalams augti tenka daugiau ilgesnių dienų, intensyvesnė būna fotosintezė, užauginamas didesnis grūdų derlius. Labai svarbu nevėlinti vasarinių kviečių, cukrinių runkelių, kukurūzų grūdams, salyklinių miežių, avižų ir kitų sėklai auginamų augalų sėjos.