2016 m. balandžio 1 d. įsigaliojo įsakymas, kuriuo patvirtintos važtaraščių ir kitų krovinių gabenimo duomenų teikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) taisyklės. Jos įsigalios nuo 2016 m. spalio 1 d. – tuomet ekonominę veiklą vykdantys juridiniai ir fiziniai asmenys turės pildyti ir teikti elektroninius krovinių gabenimo važtaraščius.
Krovinio važtaraštis – krovinio vežimo sutartį patvirtinantis dokumentas. Mokesčių mokėtojai, kurie vykdo ekonominę veiklą, siunčia, veža ir gauna krovinius Lietuvos Respublikoje kelių transportu, turi pildyti krovinio gabenimo važtaraščius. Pagrindiniai krovinio važtaraščio duomenys: numeris, data, siuntėjas, gavėjas ir vežėjas, išgabenimo data ir laikas, pakrovimo ir iškrovimo adresas, krovinio pavadinimas, kiekis, gabenančios transporto priemonės valstybinis numeris.
Krovinio siuntėjai važtaraščių duomenis VMI turės pateikti elektroniniu būdu ne anksčiau kaip 7 dienos iki krovinio išgabenimo dienos ir ne vėliau kaip tą pačią dieną, kai krovinys bus išgabenamas. Šie duomenys galės būti teikiami XML formatu įkeliant važtaraščio duomenis arba jį užpildant tiesiogiai i.VAZ sistemoje.
Važtaraščio duomenis bus galima tikslinti, jeigu pasikeis krovinio gavėjas ar jo duomenys, krovinys nepristatytas arba bus atšauktas ir grįš siuntėjui. Tai bus galima padaryti per 5 darbo dienas po važtaraštyje nurodytos krovinio išgabenimo datos.
Taisyklėse yra numatytos išimtys, kada važtaraščių VMI teikti nereikės:
Taigi, asmenims, užsiimantiems žemės ūkio veikla, ir kurie gabens pačių užaugintus žemės ūkio produktus, važtaraščius teikti neprivaloma. Atkreipiamas dėmesys, kad ši išimtis netaikoma tiems, kurie perdirba žemės ūkio produktus ir gabens krovinius iš tų produktų perdirbimo vietų. Tokiems subjektams važtaraščių duomenis teikti VMI vis dėl to bus privaloma.
Išankstinis gabenamų krovinių važtaraščių duomenų teikimas VMI neleis sunaikinti važtaraščių nugabenus krovinį gavėjui, sumažins neapskaitytas pajamas. Tokia sistema skatins verslo skaidrumą ir sumažins veiklą vykdančių asmenų nesąžiningumą.