Balandžio 19 d., penktadienis | 24

Naudinga žinoti: elektromobilių PVM atskaita nuo 2023 m.

Renata Daukšaitė
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilalės r. biuro jaunesnioji buhalterinės apskaitos konsultantė
2023-01-18

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Dar pernai lapkritį Seimas priėmė PVM įstatymo 62 straipsnio pakeitimą, leisiantį nuo 2023 m. sausio 1 d. atskaityti PVM už įsigytus elektrinius automobilius. Svarbu tai, kad PVM atskaita bus leidžiama tik lengviesiems (M1 klasės) elektromobiliams, kurių vertė (įskaitant PVM) siekia iki 50 tūkst. eurų.

Iki šiol PVM atskaita už įsigytą lengvąjį automobilį buvo galima tik tais atvejais, kai automobilis yra tiekiamas, išnuomojamas arba juo teikiamos keleivių vežimo už atlygį paslaugos. Apribojimai netaikomi, jeigu automobiliai pagal teisės aktus priskiriami specialios paskirties transporto priemonėms.

Dar viena svarbi taisyklė – bus leidžiama ne tik elektromobilių pirkimo ir importo PVM atskaita, bet ir tokių elektromobilių nuomos pirkimo PVM atskaita. Pagrindinis tai leidžiantis veiksnys – paslaugas pirkusios įmonės įrodymai, jog išsinuomoto elektromobilio įsigijimo vertė su PVM (kai šį automobilį įsigijo nuomotojas) buvo ne didesnė kaip 50 000 Eur su PVM. Vienas iš būdų tai padaryti – nurodyti tai automobilio nuomos sutartyje.

Kol kas PVM įstatyme dar nėra nustatyta, kokius konkrečiai dokumentus turi turėti PVM mokėtojas, svarbu, kad iš tokių dokumentų būtų galima nustatyti išsinuomoto elektromobilio kainą. Norėdami tai patvirtinti, PVM mokėtojai galėtų turėti įmonės, išnuomojusios elektromobilį, patvirtinimą, įsigijimo PVM sąskaitą faktūrą ar kitus dokumentus. Svarbu ir tai, kad nepateikus patvirtinančių dokumentų, arba nuomos sutartyje esant neteisingiems duomenims, PVM atskaitą praranda automobilio nuomininkas.

Lengvųjų automobilių, kurių PVM atskaitomas, pardavimas taip pat apmokestinamas PVM. Naudojant tokius elektromobilius gyventojų asmeniniais tikslais, kiltų papildomos PVM prievolės. Jeigu gyventojui pajamos natūra būtų apskaičiuojamos taikant 0,7 ar 0,75 proc. nuo automobilio rinkos vertės, tai apmokestinamoji vertė, nuo kurios būtų skaičiuojamas pardavimo PVM dėl automobilio naudojimo privatiems poreikiams tenkinti, būtų 0,7 proc. automobilio rinkos vertės per mėnesį. Šiuo atveju, papildomai PVM būtų apmokestinami ir asmeninėms reikmėms sunaudoti degalai.

Nenuostabu, kad Seimas priėmė tokį sprendimą dėl elektromobilių PVM atskaitos. Juo siekiama paskatinti įmones vietoje įprastinių automobilių rinktis mažiau taršius elektromobilius. Netylant kalboms ekologijos tema, elektromobilių parko didinamas turėtų susilaukti ir aplinkosaugininkų pritarimo, nes šia priemone būtų mažinama klimato kaitą skatinanti tarša, taip pat prisidedama prie žaliosios ekonomikos tikslų įgyvendinimo.