Spalio 22 d., antradienis | 24

Kokios pajamos laikomos pajamomis iš žemės ūkio veiklos?

LŽŪKT informacija
2024-09-16

agroakademija.lt archyvo nuotrauka

Kokios pajamos laikomos pajamomis iš žemės ūkio veiklos? Konsultuoja Vita Abartienė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Plungės rajono biuro jaunesnioji finansinės apskaitos konsultantė.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pajamos iš žemės ūkio veiklos, tai pajamos:

  • iš žemės ūkio produktų gamybos, kaip tai apibrėžia Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme;
  • iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintame sąraše nurodytų paslaugų žemės ūkio teikimo;
  • gautos realizuojant iš savo ūkio žemės ūkio produktų pagamintus maisto produktus.

Žemės ūkio produktų gamyba – tai veikla, apimanti pirminę gamybą ar jos metu gautų savo žemės ūkio produktų pirminį perdirbimą:

  • Pirminė gamyba – žemės ūkio produktų gamyba, įskaitant ir auginimą, derliaus nuėmimą, melžimą bei gyvūnų veisimą.
  • Pirminis perdirbimas– tai veikla: apdorojimas, apdirbimas, pirminis tvarkymas, kurios metu iš žemės ūkio produkto nekeičiant jo cheminės sudėties taip pat gaunamas žemės ūkio produktas.

Žemės ūkio produktais laikomi augalininkystės, gyvulininkystės, paukštininkystės, žvėrininkystės, bitininkystės, žuvininkystės produktai, užaugintos miško uogos, vaistažolės, grybai ir iš jų gauti pirminio perdirbimo produktai, skirti vartoti arba tolesnei maisto produktų ar ne maisto produktų gamybai.

Pajamos iš paslaugų žemės ūkiui teikimo

Patvirtintas paslaugų žemės ūkiui sąrašas taikomas apskaičiuojant ir deklaruojant gyventojų pajamas iš žemės ūkio veiklos. Pavyzdžiui, žemės ūkio augalų sėjos ir sodinimo darbai.

Paslaugų žemės ūkiui sąrašas:

1. Pagrindinio ir priešsėjinio žemės dirbimo darbai, įskaitant akmenų rinkimą nuo laukų, arimą, skutimą, lėkščiavimą, kultivavimą, frezavimą, akėjimą, lyginimą, volavimą, priešsėjinį ar posėjinį purškimą, mineralinių trąšų barstymą ar įterpimą, organinių trąšų kratymą, srutų išlaistymą ar įterpimą.

2.Žemės ūkio augalų sėjos ir sodinimo darbai.

3. Žemės ūkio augalų priežiūros ir apsaugos nuo ligų, kenksmingųjų organizmų ir piktžolių darbai, įskaitant akėjimą, tarpueilių įdirbimą, ravėjimą, retinimą, genėjimą, laistymą, papildomą augalų tręšimą ir purškimą pesticidais.

4. Žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo darbai, įskaitant pjovimą, kūlimą, kasimą, rovimą, skynimą, rinkimą, grėbimą, vartymą, smulkinimą, presavimą, silosavimą, išvalymą, džiovinimą, rūšiavimą, beicavimą, mirkymą, atšaldymą.

5. Ūkinių gyvūnų auginimo ir priežiūros darbai, įskaitant šėrimą, girdymą, melžimą, ženklinimą, kirpimą, ragų, kanopų ir nagų priežiūros darbus, tvartų ir gyvūnų valymą, dezinfekavimą, deratizavimą, dezinsekavimą, veterinarines paslaugas, apimančias tik ūkinių gyvūnų ligų diagnozavimą, profilaktiką ir gydymą.

6. Ūkinių gyvūnų produktyvumo kontrolė.

7. Veislinių ūkinių gyvūnų sėklinimo ir kergimo paslaugos.

8. Žuvininkystės tvenkinių priežiūros darbai, įskaitant įžuvinimą, žuvų šėrimą, tvenkinių valymą, dezinfekavimą, augalų šalinimą (krūmų, augančių ant pylimų ir kanalų šlaituose, kirtimą, pylimų šienavimą, nendrių tvenkiniuose pjovimą) ir tvenkinių vandens praturtinimą deguonimi žiemą.

9. Žemės ūkio naudmenų gerinimo darbai, įskaitant dumblo, durpių, komposto, apdirbamosios pramonės atliekų atvežimą, paskleidimą, įterpimą, mulčiavimą, kurminimą ar kitus podirvio giliojo purenimo darbus.

10. Sausinimo sistemų priežiūros darbai, įskaitant melioracijos griovių valymą, šienavimą, krūmų ir medžių kirtimą, drenažo žiočių, griovio šlaitų, vandens latakų remontą irbebrų užtvankų ardymą.

Pajamos, gautos realizuojant iš savo ūkio žemės produktų pagamintus maisto produktus

Tai galėtų būti mėsos gaminiai (dešros, mėsos konservai ir kt.), pieno gaminiai (grietinė, sviestas, sūriai ir pan.), uogienės, džemai ir kt. Pajamos iš žemės ūkio veiklos šiuo atveju gali būti priskiriamos tik pajamos iš tokių maisto produktų pardavimo, kurių savikainoje pirktinės žaliavos sudaro tik nereikšmingą dalį, t. y. tik tokios pirktinės žaliavos, be kurių negalima pagaminti tinkamo vartoti maisto produkto (pvz., druska, cukrus ar ingredientai skonio savybėms pagerinti ir pan.).

Jei turite klausimų dėl ūkio, įmonės, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvo, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos ir kitų fizinių ir juridinių asmenų veiklos finansinės apskaitos, mokesčių ar norite pasinaudoti ES parama, kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantus kiekviename rajone.

Parengta pagal VMI informaciją