© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Ūkiui didėjant, kai jau nebesuspėjama atlikti visų reikiamų darbų, atsiranda poreikis priimti samdomų darbuotojų. Kiekvienas ūkio savininkas pats sprendžia, kiek pajėgs išlaikyti darbo vietų ar kiek papildomų rankų reikia darbams atlikti. Ką reikėtų žinoti, nusprendus į ūkį priimti darbuotoją?
Nusprendus priimti darbuotoją į ūkį, būsimas darbuotojas rašo prašymą ūkio savininkui nuo kada priimti jį į darbą, nurodydamas būsimas pareigas ir kokiu etatu dirbs. Ūkininkas paruošia darbo sutartį, nurodydamas darbo vietą, darbo laiko trukmę, mokamą atlyginimą ir kitas specifines sąlygas (jei tokių yra).
Tuomet darbdavys pateikia „Sodrai“ pranešimą 1-SD „Pranešimas apie apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo pradžią“. Svarbu žinoti, kad šis pranešimas pateikiamas „Sodrai“ ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios darbo sutartyje. Taip pat svarbu „Sodros“ paskyroje pasitikrinti, ar priimtas darbuotojas papildomai kaupia pensijai 3 proc., nes tai turės įtakos darbo užmokesčio skaičiavimui. Jei asmuo nekaupia pensijai, tuomet bendras įmokos tarifas yra 21,27 proc., jei kaupia, reikia pridėti papildomus procentus ir taikyti 24,27 proc. tarifą.
„Sodros“ įmokos tarifą sudaro Privalomas sveikatos draudimas (PSD) 6,98 proc. ir valstybinis socialinis draudimas (VSD) 12,52 proc., iš viso 19,5 proc. PSD ir VSD yra atskaičiuojamos iš darbuotojo atlyginimo. Jei samdomas darbuotojas kaupia papildomai pensijai 3 proc., atskaitomas įmokos tarifas 22,5 proc.
Pvz.: samdomo darbuotojo mėnesio darbo užmokestis lygus minimaliai mėnesio algai, t. y. 924 Eur.
Iš darbuotojo darbo užmokesčio išskaitoma „Sodrai“180,18 Eur (jei papildomai kaupia 180,18 + 27,72 = 207,90 Eur).
Iš atlyginimo taip pat privaloma išskaičiuoti gyventojų pajamų mokestį ir sumokėti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Šiuo metu galiojantis tarifas yra 20 proc. Šis mokestis išskaitomas iš darbuotojo darbo užmokesčio, taikant neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) arba jo netaikant.
NPD yra darbo užmokesčio dalis, nuo kurio nesiskaičiuoja GPM. Darbdavys, priimdamas į darbą darbuotoją, privalo gauti raštišką prašymą iš darbuotojo dėl NPD taikymo ar netaikymo. 2024 metais taikomi nauji NPD dydžiai:
Pvz.: samdomo darbuotojo mėnesio darbo užmokestis lygus minimaliai mėnesio algai, t. y. 924 Eur.
Iš darbuotojo darbo užmokesčio išskaitomas GPM mokestis 35,40 Eur, jei taikomas NPD, arba 184,80 Eur – jei netaikomas NPD.
Ūkininkas, samdydamas darbuotoją už minimalią mėnesinę algą, t. y. už 924 Eur, turi nepamiršti, kad darbo vietos kaina bus 940,35 Eur. Jei sutartinis atlyginimas 924 Eur, prie kurių reikia pridėti ūkininko mokamą „Sodros“ įmoką 1,77 proc.
Ką gauna darbuotojas? Prielaida be papildomo pensijos kaupimo, taikant NPD:
Įmokas „Sodrai“ ir gyventojų pajamų mokestį VMI sumoka darbdavys, išskaitęs iš darbuotojo darbo užmokesčio ir pridėdamas ūkininko „Sodros“ įmoką.
Pvz.: samdomas darbuotojas, kuris kaupia pensijai papildomai (3 proc.) ir darbo sutartyje nurodytas atlyginimas 1300 Eur, NPD taikomas.
Jei turite klausimų dėl ūkio, įmonės, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvo, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos ir kitų fizinių ir juridinių asmenų veiklos finansinės apskaitos, mokesčių ar norite pasinaudoti ES parama, kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantus kiekviename rajone.