Liepos 24 d., trečiadienis | 24

Daivai Gužauskienei ūkio finansinės apskaitos kokybė svarbesnė už kainą

Jolanta Dalia Abarienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė
2023-03-17

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Telšių rajone, Luokės seniūnijoje, ekologiniame ūkyje ūkininkaujanti Daiva Gužauskienė daugiau nei du dešimtmečius savo ūkio finansinę apskaitą patiki Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių r. biurui. Kas lemia pasirinkimą?

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių r. biuro vadovė, buhalterinės apskaitos-ekonomikos konsultantė Rima Skiotienė ūkininkės Daivos Gužauskienės ūkio finansinę apskaitą tvarko nuo darbo biure pradžios – jau 19 metų, o Daiva šia paslauga pradėjo naudotis dar anksčiau – kai tapo PVM mokėtoja.

„Nebuvo nei vienų metų, kad praleisčiau, kažkas nuviltų, kad suabejočiau. Nuo šių metų ir mano dukters, tapusios jaunąja ūkininke, ūkio apskaitą tvarko Rimutė“, – sako Daiva, pripažįstanti, kad biuro paslaugą renkasi, nes nuo pirmų metų nenuvylė. Visada gauna priminimus, viskas tvarkingai padaryta.

„Kada reikia, aš iki Telšių atvažiuoju, konsultantė paskambina, parašo. Jei gerą paslaugą gaunu, ko man kažko ieškoti, taip pat ir dukrai pasiūliau. Turim gerą agronomą Antaną (augalininkystės konsultantas Antanas Mažeika). Ir savaitgalį galiu paskambinti. Sėju, reikia man apie normas pasikonsultuoti, ir skambinu. Čia nėra darbo valandų. Jei Rima atostogauja, esant poreikiui, galiu kreiptis į kitas konsultantes“, – pasirinkimą komentuoja Daiva.

Pasak ūkininkės, konsultantė – ne privatus asmuo, kuris žinodamas visus ūkio duomenis aptarinėja juos su kitais. „Esu girdėjusi, kaip ūkininkai tarpusavyje aptaria kitų pelną, o paklausti, iš kur žino, atsako, kad buhalterė sakė. Tai man labai nepriimtina“, – konfidencialumo svarbą akcentuoja moteris.

Daiva pripažįsta, kad paslaugos kokybė jai svarbesnė už kainą. „Gal kur daro pigiau, bet esu girdėjusi iš ūkininkų, kad yra nusivylę. Nepadaro iki galo, nesuveda, reikia balanso – negauna laiku. Kad ir kaina aukštesnė, aš esu rami“, – sako ji.

Per 19 m. D. Gužauskienės pasitikėjimas Telšių r. biuro vadovės, buhalterinės apskaitos-ekonomikos konsultantės R. Skiotienės teikiamos paslaugos kokybe vis didesnis.

Ūkininkė nenusivylė finansinės apskaitos kokybe, kai jos duomenų prireikė 2009 m. su konsultante R. Skiotiene rengiant projektą ES paramai gauti, ir jis buvo sėkmingai įgyvendintas. Nuo 2006 m. įregistravus ekologinį ūkį, apskaitos duomenis reikia teikti VšĮ „Ekoagros“, kuri tikrina visas sąskaitas. Tai tik keli kokybiškos apskaitos poreikį nurodantys atvejai.

Kalbant apie pokyčius mokesčių sistemoje, Daiva sako žinanti, kad jų atsiradus nereikės skaityti ilgų straipsnių. Ji iš konsultantės elektroniniu laišku gaus trumpą aktualią informaciją, kurioje bus viskas paaiškinta. „Aš pakankamai užimta moteris ir turiu kur išleisti laiką“, – sako ji akcentuodama, kad visiškai pasitiki konsultante.

Energijos ir ryžto užtenka

Daiva prisimena, kad dalyvaudama konkurse „Metų ūkis“ 2016 m. iš Konsultavimo tarnybos gavo apdovanojimą už energiją ir ryžtą. Ji tvirtina, kad ryžto dar pakanka. Nėra nei vieno darbo, kuriame nedalyvautų: nuo tvorų tvėrimo, sėjos iki kūlimo.

„Neturiu melžėjos, tai rytą vakarą melžiu 40 karvių. Pati germinuoju. Rulonus susuka dukra. Jų reikia apie 1000. Aš turiu pašarus suvežti. Žiemą kiekvieną ruloną įvežu į tvartą. Visuose procesuose dalyvauju – gyvulių apsiveršiavime, aplinkos tvarkyme. Ūkio nedidinu, o daugiau jėgų skiriu kokybei. Noriu, kad jis būtų gražus, kad nereikėtų su guminiais batais vaikščioti“, – apie besisukantį darbų verpetą pasakoja ūkininkė.

Gera prisiglaust prie savo gyvuliukų. Asmen. archyvo nuotr.

Esant labai nepalankiai situacijai ypač pieno ūkiams, Daiva nežada parduoti karvių. Sako, kad auginant mėsinius galvijus ne tik pieninę bandą, atsiranda pusiausvyra.

Ekologiniame ūkyje ir derliai nedideli. Užtai ji garantuota, kad artimieji ir kiti žmonės ragaus tikrai ekologiškus gaminius iš ūkio miltų, pieno ar mėsos.

Su dukra ir anūke puošiama bažnyčia Velykų šventei. Asmen. archyvo nuotr.

Daiva – grožio ir bendruomeniškų ryšių puoselėtoja. Ji mėgsta gėles, todėl kartu su dukra, kuri užsiima floristika, prisideda puošiant bažnyčią ir bendruomenės namus šventėms. Šiais metais ji savo lėšomis prie Luokės Visų Šventųjų bažnyčios pastatė suoliukus, o senoliams įsitverti lipant bažnyčios laiptais pritvirtinti turėklai – taip pat jos finansuotas sumanymas.