Balandžio 16 d., antradienis | 24

Atsiskaitymas grynaisiais pinigais – nuostatų taikymas praktikoje

Agnė Petruškevičienė
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Varėnos r. biuro jaunesnioji buhalterinės apskaitos konsultantė
2023-03-10

Nuo pernai lapkričio pradžios įsigaliojus LR atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymui, jo pritaikymas praktikoje pateikė daug klausimų. Aptarsime pagrindinius atsiskaitymų ir kitų mokėjimų grynaisiais pinigais aspektus.

Primenu, kad apribojimai atsiskaityti grynaisiais pinigais taikomi visiems Lietuvos Respublikos ir užsienio fiziniams ir juridiniams asmenims, kai atsiskaitymai vykdomi Lietuvos teritorijoje. Pažymėtina, jog atsiskaitant grynaisiais pinigais yra vertinama ne vienos įmokos ar dalies suma, tačiau bendra visų mokėjimų už konkretų sandorį suma. Sandorį sudarę asmenys negali jo skaidyti dalimis, jei taip siekiama išvengti nustatytų ribojimų.

Vis tik, jeigu tarpusavio atsiskaitymai ar mokėjimai pagal sandorį negali įvykti negrynaisiais pinigais, o pagal sandorį būtina atsiskaityti nedelsiant, atsiskaitymą galima atlikti grynaisiais pinigais, pateikiant pranešimą (PRC915) VMI elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS), per 10 dienų nuo atsiskaitymo fakto, nurodant aplinkybes, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais.

Praktika rodo, kad iš esmės visi sandoriai, viršijantys 5 000 eurų, yra iš anksto numatomi, todėl sprendžiant klausimą: „Ar galiu už prekes ar paslaugas sumokėti grynaisiais pinigais?“, svarbu atsižvelgti į keletą svarbių sandorio aplinkybių:

  • ar yra sudaryta sandorio sutartis;
  • ar sutartyje nurodyta sandorio vertė;
  • ar sutartis sudaryta iki 2022-10-31;
  • ar prekės / paslaugos suma viršija 5 000 Eur.

    Su LR atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymu buvo priimti ir Civilinio kodekso bei Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimai. Įstatyme numatyta administracinė atsakomybė už atsiskaitymų ir bet kokių kitų mokėjimų pagal sandorius grynaisiais pinigais tvarkos pažeidimą. Administracinės baudos dydis priklauso nuo atsiskaitytos grynųjų pinigų sumos dalies, kuri viršijo 5 000 eurų. Už atsiskaitymo grynaisiais ribojimo įstatymo pažeidimą baudos svyruoja nuo 100 iki 4 000 eurų.