Kovo 29 d., penktadienis | 24

Smulkūs ūkiai su Konsultavimo tarnyba nuo ūkininkavimo starto

Jolanta Dalia Abarienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė
2021-12-14

Dirbti drauge, kad smulkūs ūkiai plėstų veiklą išnaudodami visas galimybes – buvo ir yra svarbi Konsultavimo tarnybos nuostata. Ne vienas klientas, ūkininkaujantis nedideliame ūkyje, yra ambasadorius, geru žodžiu minintis bendradarbiavimą su biurų konsultantais.

Daugelis Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos klientų naudojasi biuruose teikiamomis paslaugomis nuo pat ūkininkavimo pradžios. Klientų ūkiai didėjo, gamyba intensyvėjo naudojantis parama, kai sėkmingus verslo projektus rengė biurų konsultantai, nuolat konsultuojantis aktualiais klausimais, dalyvaujant Konsultavimo tarnybos įgyvendinamuose projektuose, tobulinant žinias mokymuose ir lauko dienose, pagal visus reikalavimus tvarkant ūkių buhalterinę apskaitą, o juk pradžia dažnai buvo tik keliolika hektarų. Taigi dirbti drauge, kad smulkūs ūkiai plėstų veiklą išnaudodami visas galimybes – buvo ir yra svarbi Konsultavimo tarnybos nuostata.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Parengė visus verslo projektus


Konsultavimo tarnybos klients jurbarkiškis Nerijus Blažys, 41 ha auginantis uogas, vaisius, daržoves, pasakojo, kad prieš gerą dešimtmetį apie ūkininkavimą negalvojo. Baigęs tuometinę Kūno kultūros akademiją ne vienus metus dirbo su vaikais, įsteigė sporto klubą. Likimo vingiai vėliau pasuko į Jurbarko rajono priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, kurioje dirbo ir nemažai ūkininkų. Štai tuomet, besikalbėdamas su kolegomis, Nerijus ir pradėjo gvildenti ūkininkavimo idėją – auginti uogas. Bendraminčiai ir patarė kreiptis į Konsultavimo tarnybos Jurbarko r. biuro konsultantus. „Sako, kreipkis: konsultantai patars ir padės apsispręsti. Jei patiks, pasirašysi sutartį, o konsultantai viską prižiūrės. Taip ir draugaujame iki šiol. Visus projektus, pradedant jaunojo ūkininko įsikūrimo, baigiant parama ūkiui modernizuoti, parengė konsultantai, naudojuosi parama konsultavimo paslaugomis įsigyti. Biure tvarkoma ir buhalterinė apskaita, konsultantai paima dirvožemio ėminius, rengia tręšimo planus. Naudojuosi įvairiomis programėlėmis. Stengiamės pasinaudoti viskuo, ką galime pritaikyti ūkyje“, – bendradarbiavimu su konsultantais džiaugiasi Nerijus.

Apie sėkmingą Nerijaus patirtį kviečiame plačiau paskaityti ar pasižiūrėti vaizdo reportažą iš ūkio.

Labai svarbūs organizuojami mokymai


„Iš pradžių buvau visiškai žalias, iš miesto atvykęs. Ypatingai džiaugiuosi, kad galėjau dalyvauti mokymuose. Buvo tokių nestandartinių. Konsultavimo tarnyba vežė į Lenkijos ūkius, Utenos mėsos kombinate buvome. Būna, kad kitus ūkius aplankome. Einame ir į privalomus mokymus. Visada dalyvauju, kad tik jų būtų. Ypatingai geri buvo Vytuko ir Vido (autor. LŽŪKT gyvulininkystės eksperto Vyto Gudaičio ir vyresniojo gyvulininkystės specialisto Tolevičiaus) mokymai. Ir vieno, ir kito klausiau. Lyg ir įsikaliau į galvą, kaip ten viską reikia daryti. Du kartus naudojausi parama konsultavimo paslaugoms. Konsultavimo tarnybos specialistai buvo ūkyje su mobilia laboratorija, tyrė pašarus ir gyvuliukų kraują. Kur mačiau, kad kažkas ne taip, atlikus kraujo tyrimą, paaiškėjo, kad fosforo trūksta. Jau aišku, ką daryti. Agronomas iš LŽŪKT Utenos r. biuro Kazimieras Keraitis buvo atvažiavęs. Taip pat buvo atlikti ūkio dirvožemio tyrimai, Ignalinos biure tvarkoma mano ūkio buhalterinė apskaita. Taigi gavęs praktinių patarimų ne tik teorinių ir tapau ūkininku“, – sakė Ramūnas Bubnys, Ignalinos r. deklaruojantis 44 ha ir auginantis mėsinius gyvulius. Plačiau apie ūkininko siekius paskaitykite straipsnyje Ramūno Bubnio siekis – plėsti ir modernizuoti ekologinį ūkį tiek, kiek pats gali aprėpti.

Padėjo tapti jaunuoju ūkininku ir pradėti verslą

Pernai Jonavos rajone pradėjęs ūkininkauti Paulius Žemaitis sakė, kad nusprendęs tapti ūkininku ir įsigijęs šiek tiek žemės braškėms auginti, ieškojo galimybių, kaip pasinaudoti jauniesiems ūkininkams skirta parama. „Aš daug kur ėjau, bet niekas konkrečios informacijos nesuteikė, o Konsultavimo tarnybos biure išsamiai patarė, pakonsultavo. Dėl to ten ir projektą rašiau. Viskas pavyko, gavau paramą, dėl to nusprendžiau biure ir buhalterinę apskaitą tvarkyti. Man viskas nauja, o ten moterys gerai dirba. Ir kursai vyksta. Apie juos praneša ir darbymetį, kai nėra kada sekti internete. Pirmiausia jaunojo ūkininko kursus lankiau. Buvo labai naudingi, daug sužinojau“, – apie savo patirtį bendraujant su biuru kalbėjo tik ką ūkininkauti pradėjęs Paulius Žemaitis.

Smagi Pauliaus patirtis užfiksuota reportaže Smulkaus ūkio istorija: baikeriui ūkininkavimas tampa dar viena uždegančia veiklair straipsnyje Pauliaus Žemaičio pasirinkimą ūkininkauti lėmė svajonė apie vynuogyną.

Startas modernizuojant ūkį

Smulkiame gyvulininkystės ūkyje ūkininkaujanti Konsultavimo tarnybos Jurbarko r. biuro klientė Aušra Džiugienė 2017 m. ryžosi tapti jaunąja ūkininke, nes norėjo modernizuoti iš tėvo paveldėtą ūkį. „Nuėjome į Žemė ūkio skyrių ir mus nukreipė į Konsultavimo tarnybą. Tada ir buvo pirmas susidūrimas su Konsultavimo tarnybos biuru Jurbarke. Čia išsiaiškinome taisykles, visus pliusus ir minusus. Gavome atsakymus į klausimus: ar mes atitinkame reikalavimus, ar pajėgūs? Kur lendame, ar labai giliai įklimpsime? Kriterijus atitikome. Konsultantės sudėliojo projektą ir startavome. Agentūra skyrė 28 000 eurų“, – apie bendradarbiavimo su biuru pradžią pasakojo Aušra, čia tvarkoma ir jos ūkio buhalterinė apskaita. išsamiau paskaitykite Aušra Džiugienė pasirinko tęsti tėvų verslą – ūkininkauti nedideliame gyvulininkystės ūkyje.

Bendradarbiavimą lydi sėkmė

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis pasakojo, kad nusprendęs ūkininkauti pradėjo domėtis parama, ieškoti informacijos. Pasiklausė ūkininkų, kurie jau parama naudojosi. Jie iškart nukreipė į Konsultavimo tarnybos Joniškio r. biurą. Gauti paramą pavyko. Už ją ūkininkas įsigijo traktorių, trąšų barstytuvą, purkštuvą, daigų sodinamąją, laistymo sistemą, išsikasė vandens telkinį ir visos administracinės paslaugos rengiant projektą atsipirko. Kelis tūkstančius savų tik reikėjo pridėti. Šiemet bus baigti visi projekte numatyti darbai. „Pagal projektą jau beveik viską esu pasidaręs. Beliko tik braškes pasisodinti. Jau apie 7000 daigų esu pasiruošęs. Dar liko apie 18000. Juos per savaitę „išsitrauksiu“, per 2–3 d. pasisodinu ir ramiai puoselėju viską laukdamas, kol atvažiuos manęs tikrinti“, – apie paskutinius projekte numatytus darbus kalbėjo ūkininkas ir džiaugėsi, kad bendradarbiavimą su Konsultavimo tarnybos Joniškio r. biuro konsultantėmis nuo pradžios lydi sėkmė. Dabar ir ūkio buhalterinė apskaita čia tvarkoma.

Jaunojo ūkininko patirtis užfiksuota reportažeBraškes auginantis smulkusis ūkininkas: „Svajokite atsargiai, nes svajonės pildosi ir straipsnyje Braškes auginantis smulkusis ūkininkas Manfredas džiaugiasi atradęs savo kelią.

Jungia nuolatinis žinių ieškojimas

Nedideliame ūkyje ūkininkaujantis Konsultavimo tarnybos Kaišiadorių r. biuro klientas Stasys Judka sakė, kad ūkininkauti mokosi iki šiol, vis kažką naujo sužino. „Visą laiką trūko žinių. Bendravimas su Konsultavimo tarnybos Kaišiadorių rajono biuru prasidėjo dėl nuolatinio žinių ieškojimo: seminarų, kitų renginių, buhalterinės apskaitos tvarkymo. Teisės aktai keičiasi gana dažnai. Jei reikėtų man popieriukus sklaidyti su visais tais pakeitimais – pražilti būtų galima“, – prisipažįsta ūkininkas. Plačiau skaitykite Ūkininkas Stasys Judka – nuolat besimokantis racionalizatorius.

Į biurą dėl buhalterinės apskaitos

„Biuro pagalbos prireikė, kai rašėme paraišką smulkaus ūkio paramai. Gavome paramą, tada reikėjo tvarkyti buhalteriją. Nusprendėme tapti ir PVM mokėtojais. Kad kokybiškai teiktų šią paslaugą be jokio nerimo, sunku rasti, o biure garantuota kokybė. Iš pradžių galvojau, kad bus labai brangu, bet ramybė ir užtikrintumas daug svarbiau už kainą. Nereikia sukti galvos, kad kažkas bus negerai. Aš dirbu savo darbą, o biuras savo. Be to, konsultantės supažindina su naujovėmis. Kol kas nenusivyliau ir esu labai patenkintas. Paskui į biurą kreipėmės ir dėl vilkų paramos, konsultavimo paslaugų paraiškų. Gavome. Ir, manau, įgyvendinsime daugiau projektų. O kur dar visos finansinės ataskaitos po projekto įgyvendinimo, mokėjimo prašymai ir kt. Negali būti visų sričių meistras. Man dabar paskambina iš VMI, nukreipiu kalbėtis su buhaltere, nes jį viską tiksliai žino. Aš koncentruojuosi į ūkį“, – sakė Lazdijų r. biuro klientas Mantas Jančiukas, ūkininkaujantis apie 50 ha ūkyje. Skaitykite Avių ir triušių auginimas – dviguba Manto Jančiuko patirtis

Ūkininkas Justinas Zokaitis sakė, kad į Konsultavimo tarnybos Kauno r. biurą kreipėsi padidėjus ūkiui, kai tapo PVM mokėtoju ir reikėjo pradėti tvarkyti ūkio buhalterinę apskaitą. Prieš ketverius metus pradėjęs ūkininkauti, jis dabar augina 95 ha javų. Išsamiau apie Justino ūkininkavimo patirtį skaitykite Kas svarbu 95 ha javų ūkyje ūkininkaujančiam J. Zokaičiui

Tai tik kelių smulkių ūkių savininkų mintys apie bendradarbiavimą su konsultantais, kurie teikia paslaugas neskirstydama ūkių į smulkius ir stambius. Tikslas, kad smulkūs ūkiai ir po keliolikos metų sėkmingai plėtotų verslą, yra svarbus ir ūkininkui, ir konsultantams.